неділя, 5 березня 2017 р.

Жуки знищують американські лісиШкідники знищили понад два мільйони гектарів хвойних лісів в штаті Колорадо.

Хвойні ліси американського штату Колорадо опинилися під загрозою. Як повідомляє www.gismeteo.ru з посиланням на газету The Huffington Post, два види жуків-лубоїдів (Hylesinini) знищили понад два мільйони гектарів лісу в штаті.

Згідно з даними Державного управління лісовими ресурсами штату Колорадо, гірський сосновий лубоїд знищив близько 1,4 млн гектарів лісу, атакуючи в основному такі види дерев, як сосна звичайна, жовта і карликова. Інші 0,6 млн гектарів хвойних порід були винищені великим ялиновим лубоїдом.

Довжина тіла крихітних комах - жуків-лубоїдів - не перевищує 7 міліметрів. Однак навала цих жуків здатне знищити величезні площі ослаблених, які страждають від посухи дерев. Хвойні ліси Колорадо, утворені дорослими близько стоять один до одного деревами, - ідеальна мета для лубоїдів.

Засуха стала частим явищем для Колорадо, і, згідно з прогнозами експертів, стане ще більш частою найближчим часом. За останні 30 років середньорічне значення температури в штаті збільшилася більш ніж на 2 градуси за Фаренгейтом, в той час як до 2050 року очікується зростання цього показника на 2,5-6,5 градусів.

Нашестя жуків-лубоїдів в Колорадо почалося в 1996 році, досягло піку в 2008 і з тих пір поступово сходить нанівець через відсутність нових дерев для ураження. За даними Державного університету Колорадо, за останні сім років ненажерливі комахи знищили 834 мільйони дерев в штаті, тобто мертвим є кожне чотирнадцяте дерево. Велика кількість сухостою може спричинити за собою більш серйозні проблеми, наприклад, масштабні лісові пожежі.

«Коли пожежа починається в лісі з великим об'ємом сухостою, ліс швидко перетворюється з поглинача вуглекислого газу в його джерело, - сказав Майк Лестер, директор Державного управління лісовими ресурсами Колорадо. - Наслідки цього позначаться не тільки на склад атмосфери, а й на водних ресурсах і тваринний світ ».

Інфоиідустрія
за материалами www.agroxxi.ru

ДО РЕЧІ

Російська назва:  Лубоед малый сосновый
Латинська назва: Blastophagus minor
Тип шкідника: Шкідники хвойних порід
Ряд: твердокрилі — Coleoptera
Родина: короїди — Ipidae (Scolytidae)

Трапляється повсюдно. Пошкоджує різні види сосен, рідше — ялину і модрину.
Жук завдовжки 3,4 – 4,0 мм, довгастий, чорний, блискучий; вусики, ноги і надкрила іржавочервоні; передній край передньогрудей прямий, без виїмки; поверхня надкрил у крапчастих борозенках і рідких волосках; груди в дрібних крапках і волосках, що прилягають. Самці можуть видавати звуки, що нагадують скрип.

Зимують жуки під корою та в рослинній підстилці. Літ жуків починається у квітні і триває два — три тижні. Самки проточують під тонкою корою у верхній частині сосен поперечні маточні ходи, що мають вигляд двох дужок. У спеціальні камери по обидва боки ходу вони відкладають яйця. Плодючість — 60 – 100 яєць. Вхідний каналі розвилка, що утворюються обома розгалуженнями маточного ходу, є камерою спарювання. Відроджені личинки роблять ходи пообидва боки від маточного ходу вздовж стовбура дерева. В міру росту личинок ходи розширюються.

У червні — липні личинки вбурюються в заболонь, вигризають колисочку і заляльковуються. До цього часу жуки, що завершили відкладання яєць, залишають ходи розмноження і вбурюються у верхівкові пагони сосен для відновленого живлення. Пошкоджені пагони часто обламуються і падають на землю. Жуки, що вийшли з лялечок, додатково живляться також усередині пагонів.

Пошкодження такого типу продовжуються до осені.

На зимівлю частина жуків переходить під підстилку, деякі залишаються у пагонах. Генерація однорічна. Заселяються шкідником ослаблені та повалені дерева. При заселенні здорових дерев ходи лубоїдів заливаються живицею, що спричинює загибель личинок і жуків. Природні вороги заболонників, що знижують його чисельність, наведено під час опису великого соснового лубоїда.

Крім описаних двох видів сосну та інші хвойні породи можуть пошкоджувати кілька супровідних видів: великий ялинковий лубоїд — DendroctonusmicansKug. Трапляється в Карпатах. Пошкоджує ялину, сосну. Генерація дворічна; лісовик хвойний — DryocoetesautographusRatz. Трапляється повсюдно. Пошкоджує ялину та інші хвойні породи. Генерація дворічна.

Заходи захистуті самі, що й для великого соснового лубоїда.
http://agroscience.com.ua/insecta/malyi-sosnovyi-luboid-abo-malyi-lisovyi-sadivnyk


  

Російська назва:   Лубоед большой сосновый
Латинська назва:  Blastophagus piniperda
Тип шкідника:      Шкідники хвойних порід
Ряд: твердокрилі — Coleoptera
Родина: короїди — Ipidae (Scolytidae)

Трапляється повсюдно. Пошкоджує сосну, рідше — ялину і модрину.
Жук завдовжки 3,5 – 5 мм, довгастий, червонобурий, блискучий; поверхня надкрил між крапчастими борозенками всіяна рідкими горбками; самці можуть видавати звуки, що нагадують скрип.

Зимують жуки під корою. Літ їх починається у квітні за денної температури понад 6 °С і триває до середини травня. Після запліднення самка під товстою корою нижньої частини стовбура сосни проточує знизу вгору довгастий поодинокий маточний хід завдовжки до 10 – 12 см і завширшки 3 см і по обидва боки ходу відкладає майже впритул яйця. Вид моногамний.

Відроджені личинки проточують довгі звивисті ходи, що розширюються в міру росту личинки. На початку червня личинки заляльковуються. Жуки, що вийшли в другій декаді червня, перелітають у крони дерев, де вгризаються у цього і минулорічні пагони і виїдають серцевину, прогризаючи хід до 5 – 8 см завдовжки. Пошкоджені пагони обламуються. Один жук за час додаткового живлення пошкоджує 5 – 8 пагонів. У вересні жуки залишають крону, проточують під корою біля основи стовбурів сосни короткі ходи і залишаються там до весни. За рік розвивається одне покоління. Великий сосновий лубоїд і супровідні йому види заселяють ослаблені дерева.

Важлива роль у регулюванні чисельності лубоїдів належить хижим комахам, що знищують личинок шкідників під корою і в ходах. Найчастіше трапляються хижі клопи — Prostremma aeneicolle Stein., P. sanguineum Rossi., Lyctocoris campestus Fall., Xylocoris cursitans Reut., хижі жуки — Thanasimus formicarius L., Dromius guadrimaculatus L., Rhizophagus grandis Gyll., Tachyta nana Gyll., Platysoma frontale Pk., Cerylon hisferoides F., Synchita humeralis F., Raphidia ophiopsis L. На личинках і лялечках паразитують їздці — Bracon palbeprator R., Pteromalus lunulus R., Phygadeuon submuticus Thoms., Pimpla sp., Pachyceras xylophagorum Ratz., Tomicobia seitneri Rusch.

Заходи захисту. Видалення з лісопосадок ослаблених дерев і заміна їх молодими. Приваблення у лісопосадки комахоїдних птахів та охорона їх. Боротьба з хвоєгризучими шкідниками, живлення яких ослаблює дерева. При небезпечній чисельності лубоїдів — обробка дерев інсектицидами.

http://agroscience.com.ua/insecta/velykyi-sosnovyi-luboid-abo-velykyi-lisovyi-sadivnyk

0 коммент.:

Дописати коментар