неділя, 5 березня 2017 р.

Степан Сабов: «Наше завдання – об’єднати екологічно відповідальних виробників»Минув рік, відколи угорські й українські науковці почали втілювати на Закарпатті важливий екологічний проект, спрямований на реабілітацію наших вихолощених ґрунтів.

Загалом це проблема глобальна, яка стосується всіх куточків планети, де ступала важка нога людини. Упродовж минулого століття наростало використання мінеральних добрив у аграрному секторі. У процесі хімічних перетворень із них утворювалися проміжні продукти, які призвели до загибелі понад 50 відсотків корисних живих організмів, у тому числі й таких, які сприяли засвоєнню рослинами поживних речовин та важливим біологічним процесам у ґрунті. Після механізації сільського господарства відпала потреба в утриманні коней та іншої худоби. Як результат – сільське господарство втратило 80 (!) процентів традиційного тваринного гною. Наслідком цих та інших процесів стало окислення, а в інших місцях залуження ґрунтів, вміст гумусу на деяких територіях знизився настільки, що рослина швидше виросте на асфальті, аніж на землі, яка формально вважається сільгоспугіддям.

У Закарпатській області проблема має свою регіональну специфіку й, відповідно, шляхи її вирішення. Безпосередніми виконавцями проекту стали фахівці ТОВ «Філазоніт Україна» (Берегово). Про саму проблему та перші результати реабілітаційних заходів розмовляємо з заступником генерального директора ТОВ «Філазоніт Україна» Степаном Сабовим.

Отже, Степане Степановичу, 150 закарпатських фермерів торік розпочали реабілітацію ґрунтів. Яким чином це було зроблено й яким є результат?

– Насправді учасників проекту є значно більше, в ньому взяли участь як дрібні, так і великі господарства. Перш ніж розпочати практичну роботу, було проведено багато дослідів та випробувань спільно з Інститутом ґрунтознавства та агрохімії ім. А. Н. Соколовського Української академії аграрних наук, Інститутом екогігієни й токсикології ім. Л. І. Медведя. Суть проекту – застосування біологічного препарату на фермерських полях і оцінка його ефекту.

Сільськогосподарський рік завершився. Чи є вже результати, висновки? Як спрацювали внесені мікроорганізми?

– Поки що ми маємо результати щодо впливу біологічного препарату на урожайність різних видів рослин. А от аналіз якості ґрунтів ще попереду, оскільки в деяких господарствах не було завершено збирання кукурудзи й соняшника. Щодо урожайності, то, як і очікувалося, вона виявилася на порядок вищою по всіх видах культур.

Під час конференцій, які проводилися протягом року, гостям найчастіше демонстрували кукурудзяні посіви. Чи виправдали вони очікування?

– Як відомо, в середньому урожайність кукурудзи по району й області становить 50 – 60 центнерів із гектара. Тим часом на «наших» полях (тобто на тих, які оброблялися із залученням ґрунтоцентричних технологій), урожайність становила від 80 до 130 центнерів із гектара. Скажімо, приватне підприємство «АНТ-КЕР» у селі Яноші отримало із гектара по 120 центнерів зерна гібридів кукурудзи. Високий результат має й фірма «Велішан» Мукачівського району на площі понад 100 гектарів. Щодо менших господарств, то, наприклад, у Неветленфолу фермер Йосип Бочкор виростив по 130 цетнерів зерна кукурудзи на кожному гектарі. Він повністю дотримувався наших порад, внісши необхідну кількість біопрепарату, забезпечивши всі технології. Успішно використали наші консультації й аграрники в Дерцені – понад 60 місцевих господарів. Це ті очевидні результати, які вже встигли оцінити фермери.

Та ж ситуація в ТОВ «Ант-Кер». Тут зібрали по 36 центнерів соняшника з гектара, тоді як на контрольних ділянках урожайність становила 29 ц. У грошовому еквіваленті приріст – 6300 грн/га, а вартість внесеного Філазоніту – 2000 грн. Отже, Філазоніт окупився тричі. Приблизно така сама окупність була досягнута й при вирощуванні кукурудзи.

Якщо брати по картоплі, то прекрасні результати ранніх сортів отримав Золтан Сані у Великій Доброні Ужгородського району. Урожайність ранніх сортів становила приблизно 400 центнерів. А в інші роки вона бувала й по 200 ц із гектара. Так само використав наші технології та Філазоніт його односельчанин Шандор Гіді – мав по 420 центнерів із гектара ранньої картоплі, що набагато вище, ніж на контрольних ділянках.

Добре зарекомендували себе ґрунтоцентричні технології на вирощуванні овочів. Наприклад, Тібор Гадар у селі Чомонин 5 разів використав Філазоніт у процесі вирощування тепличних огірків крапельним зрошенням. За підсумками сезону він отримав урожай на 45% вищий, ніж за рік до того, і при цьому період плодоношення тривав на два тижні довше.

До такого ефекту привело внесення Філазоніту? Але я так розумію, що він не заміняє ні мінеральні добрива, ні інші види обробітку.

– Розумієте, наша фірма не є звичайним продавцем: товар передав – гроші отримав, і робіть що хочете. Філософія нашого товариства полягає в збереженні родючості ґрунту, підтримці екологічних технологій, вирощуванні екологічно чистої продукції, формуванні екоосвіти, грамотного підходу до економії коштів.

Наше завдання – зібрати навколо підприємства думаючих партнерів і спільно з ними зупинити ерозійні процеси в ґрунтах. Саме тому, пропонуючи біопрепарат, ми, по-перше, безкоштовно проводимо аналіз ґрунтів, на основі програмних розрахунків даємо точні рекомендації, які добрива й скільки вносити, тобто пропонуємо «калькуляцію поживних речовин». Спільно з фермером слідкуємо за розвитком рослин на різних фазах вегетації і за потреби негайно даємо консультації.

Взагалі-то фахові консультації коштують дорого. Чи під силу вони аграріям?

– Всі ці консультації й фахову допомогу фермер отримує безкоштовно.

То все-таки, що дало ефект – внесення Філазоніту чи дотримання правильних технологій?

– І одне, і друге. Результату буде досягнуто тільки за грамотного застосування Філазоніту й поєднання з ним органічних та мінеральних добрив. Звичайно, у науково обґрунтованих дозах. Наприклад, про ефект від Філазоніту. До нас звернулися овочівники, які працюють у теплицях (ми моніторили 39 таких господарств) – вони внесли добрива, купили дороге насіння, а огірки вже в травні почали жовкнути й пропадати. І не можуть зрозуміти, яка причина. Наші фахівці зробили аналіз ґрунту й виявили в ньому перенасичення мінеральними добривами в десятки разів! Розумієте, якщо людині дати одну таблетку (анальгін, скажімо), то це принесе користь. А якщо дозу збільшити в десять разів, то наслідки можуть бути й трагічними. Так і тут. За нашими рекомендаціями фермери обмежили «раціон» огірків тільки водою і Філазонітом. У нас є фотографія з двома ділянками, які знаходяться недалеко одна від одної. На одній огірки доглядали за нашим рецептом, а іншу, контрольну, – ні. У першому випадку кущі мають насичений темно-зелений колір, є прекрасний урожай. На контрольній ділянці пожовклі залишки огіркових шпалер справляють просто гнітюче враження.

Ви працюєте з фермерами більше року. Як міняється їхнє ставлення до застосування Філазоніту?

– Перш за все важливо, як міняється ставлення людей до землі, на якій вони працюють. Філазоніт – це тільки спосіб збагачення ґрунту. Наша мета – щоб люди усвідомили просту істину – ресурси ґрунту не безмежні. Те, що ти забрав із землі, мусиш їй повернути. На жаль, ми усвідомлюємо це тільки тоді, коли стається катастрофа: паводок зносить наші будинки – і тоді ми розуміємо, що в горах вирубали ліс, розширюється озонова діра – і до нас доходить, що викидаємо в повітря занадто багато бруду. Б’ємо на сполох, ліквідовуємо, якщо вдається, наслідки. Можливо, хоч цього разу усвідомлення прийде раніше, ніж станеться непоправне.

Василь ГОРВАТ

ТОВ «ФІЛАЗОНІТ УКРАЇНА» запрошує всіх до співпраці.
Наша адреса: м.Берегово, вул.Сечені, 59Б
www.filazonit.com
Телефони: +380-99-752-26-16, +380-96-587-11-86, +380-66-437-58-00

0 коммент.:

Дописати коментар