четвер, 2 березня 2017 р.

Що в лісі родиться, то в дворі згодиться

Схоже, що сучасна Україна спростовує цю давню народну мудрість.

Інфографіка щодо загальної картини експорту лісу-кругляку з України.Перший значний пік росту експорту — 2004 рік. Дійсно вражає: 306% за 4 роки (2000-2004)!

Тут все логічно. 2000-2004 роки – це міжолімпійський період літньої Олімпіади. Ми готувались до наступної Олімпіади з надією, що до неї буде включено «лісове багатоборство».

Нажаль, цього не сталося. Але ми не втрачаємо надію, продовжуємо «тренування», збільшуючи кількісні результати. Сьогодні вже маємо експорт близько 4 млн. м3 на рік.

А що із цінами? З середини 2000-х років вони майже не змінилась — зростання 10%, залишаючись на рівні 70 $/м3. От би так тримались комунальні платежі та й інші ціни!

Інфографіка хто є найбільшим нашим «спаринг-партнером» за кількістю експортованого лісу-кругляку.Деталізована інфографіка по експорту кругляку до ТОП-7 країн-імпортерів.Очевидно, що в останні роки переважає експорт кругляку хвойних порід. Різниця суттєва (в середньому в 4 рази) і зростає щорічно (за 2015 рік різниця в 7 разів). В попередні роки був майже паритет.

Основні торговельні партнери – Румунія, Туреччина, Китай.

При цьому за останні роки Румунія і Китай збільшили імпорт, а Туреччина — зменшила.

Однак, якщо уважно придивитись, Румунія і Туреччина помінялись ролями. Проте, сумарний вивіз кругляку цими країнами з України практично не змінився – 1,2 млн. м3 щорічно.

Що ж роблять з нашим кругляком румуни і турки? Можливо він прямує далі під виглядом румунського чи турецького?

Про Румунію і Туреччину

Наступна інфографіка – порівняння обсягів і цін експорту кругляку хвойних порід з України до Румунії і Туреччини і відповідно експорту з цих країн.
З усього видно, що український кругляк залишається в Румунії і Туреччині.

По Румунії причиною є ціна: з України Румунія ввозить дорожче, ніж продає сама на експорт.
По Туреччині причиною є кількість: експорту з Туреччини практично немає.

Зверніть увагу, коли український експорт в Румунію росте, в Туреччину він падає.

Ймовірно, що український кругляк переробляється як в Румунії, так і в Туреччині. Наступна інфографіка це підтверджує.Румунія обрана для прикладу, оскільки вона, наразі, є найбільшим імпортером нашого лісу.

З інфографіки видно, що український експорт в Румунію залежить від обсягів виробництва фанери, ДСП, ОСП в цій країні (основна частка – ДСП). Особливо показовий період – 2011-2013 роки.

Що пов’язує Україну, Румунію і Туреччину в питанні експорту нашого кругляку?
Найбільш вірогідно – запуск в Румунії (м.Регін) нового потужного заводу з переробки лісу. Туди і прямує безвізово наш кругляк!

Цей завод запустила турецька компанія KASTAMONU. Тому український експорт і був переорієнтований з Туреччини на Румунію. Тобто, можна стверджувати, що наш хвойний кругляк «забирає» Туреччина.

Ось так одна країна-член НАТО і асоційований член Европейського Союзу – Туреччина, запустила завод і створила додаткові робочі місця в іншій країні-члені НАТО і члені-Европейського Союзу – Румунії.

А чому не в Україні? Все, що потрібно від України – її ліс кругляк? А коли його не залишиться, що нам робити?
«Що в лісі родиться, то в дворі згодиться». Поки виходить, що згодилось не в нашому дворі.

0 коммент.:

Дописати коментар