вівторок, 25 квітня 2017 р.

На Львівщині предметно взялися за проблему незаконних вирубок лісівОстаннім часом Львівська обласна рада (ЛОР) ініціювала низку кардинальних змін у підходах до господарювання у карпатських лісах. А наприкінці минулого року рішенням голови обласної ради Олександра Ганущина було створено робочу групу з депутатів, представників облдержадміністрації та лісових господарств області на чолі із заступником голови облради Володимиром Гірняком.

Відтак за результатами роботи цієї групи на сесії ЛОР були проголосовані відповідні зміни до рішення «Про запровадження механізмів громадського контролю за використанням та відтворенням лісових ресурсів області». Серед принципових змін у роботі лісництв, на яких нині наполягає обласний парламент, зокрема, відхід від практики суцільних рубок та перехід до вибірково-поступальної системи. Разом із тим ініціюється й зміна самого підходу до вирубки лісів – від суцільного до природного. З цією метою департамент екології Львівської ОДА спільно із обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Лісотехнічним університетом підготували та скерували на розгляд Мінекологіїі Держлісагентства України актуальні пропозиції щодо зміни підходів до означених вирубок.

«У своїй роботі ми перш за все керуємось бажанням максимально зберегти ліси Львівщини та примножити їх багатства. Наш регіон має колосальний ресурс. Однак користуватися ним треба грамотно. Наразі ж ми бачимо хворі ліси, масове всихання смерек та сосен, але разом із тим маємо справу із незаконними вирубками та нелегальними пилорамами», – зауважує Володимир Гірняк. Своїм рішенням облрада також ініціювала встановлення суворого контролю за роботою лісопилорам. Зокрема, рада звернулась до парламенту з проханням внести зміни до Кримінального кодексу та посилити відповідальність як за браконьєрську вирубку лісу, так і за нелегальні операції з лісо- та пиломатеріалами. Також нові підходи до господарювання чекають і на комунальне підприємство «Галсільліс». «Це наше комунальне підприємство і ми маємо цілковите право вносити зміни в його роботу. Але окрім кадрових змін, тут необхідно посилити фінансову звітність та зробити доступною інформацію про те, що робиться в наших комунальних лісах», – підкреслює п. Гірняк. Так, депутати підтримали пропозицію робочої групи – забезпечити розробку єдиної стандартизованої фінансово-управлінської звітності ОКСЛГП «Галсільліс» та його дочірніх підрозділів, враховуючи два види господарської діяльності – комерційна вирубка та продаж деревини та видатки на природоохоронні заходи і соціальну допомогу. Окрім того, «Галсільліс» зобов’язали за півроку розробити механізми проведення регулярної картографічної зйомки лісів. Це дозволить оперативно моніторити стан комунальних лісів та реагувати на незаконне втручання в них.А нещодавно керівництво та депутати Львівської обласної ради долучилися до щорічної акції «Майбутнє лісу у твоїх руках». Ця акція щовесни збирає небайдужих краян задля благородної справи – відновлення місцевого лісового фонду. Відтак цьогоріч лісові культури було висаджено на площі більше 1 га на території ДП «Боринський лісгосп» (Турківщина).

Як зауважує Олександр Ганущин, вперше цього року з обласного бюджету було виділено кошти на відновлення лісу в розмірі далебі не на символічну суму – 2,5 млн. гривень. Ці кошти будуть розподілені між місцевими лісгоспами, насамперед, належними до гірських територій. За його словами, також обласна рада планує розглянути програму охорони навколишнього природного середовища: «Окрім основних заходів, у цій програмі частину коштів передбачено на будівництво фабрики з вирощування саджанців з закритою кореневою системою зі сучасними технологіями та відповідним обладнанням. Це дасть змогу отримувати близько 3 млн. саджанців щороку, отож допоможе відновлювати наш ліс, наші Карпати. Проект зі створення цієї фабрики уже розроблено. Однак він потребує значних коштів, тому окрім фінансування з обласного бюджету будемо залучати й грантові кошти».В свою чергу начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека наголосив, що при належній консолідації зусиль обласної ради, Державного агентства лісових ресурсів України і ЛОУЛМГ за декілька років дійсно вдасться реалізувати такий важливий проект.

До речі, днями тут підбили підсумки згаданої акції. Загалом участь у заходах взяли 3475 осіб, і, що тішить особливо, з них 2 тис. – шкільна та студентська молодь. Крім того, активно долучились до акції представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та засобів масової інформації. До того ж окрім традиційної висадки лісу, лісівники, представники районних влад, громадськість та учнівська молодь, активно долучились до заходів з озеленення та благоустрою парків, скверів, алей, територій сільських рад, навчальних закладів, дитячих садочків та садиб лісництв. Зокрема, такі заходи найбільш жваво проводились за участю Бібрського, Бродівського, Жовківського, Золочівського, Львівського та Сколівського лісгоспів. Таким чином, під час акції було посаджено 710 га лісових культур, висаджено близько 4183,2 тис. дерев в межах держлісфонду, 2424 дерев і 1,5тис. кущів – в межах населених пунктів та посаджено. Варто відзначити, що у період проведення заходу державні лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ безоплатно надавали для цього садивний матеріал.

Ігор Галущак

0 коммент.:

Дописати коментар