неділя, 2 квітня 2017 р.

Карпатські ліси стануть Нацпарками. Що далі?
23 тисячі гектарів закарпатських лісів увійдуть до складу національних парків. Екологи впевнені, що такий крок допоможе захистити цінні праліси, а разом з ними – зберегти водні ресурси, попередити стихійні повені та зсуви ґрунту, які дошкуляють жителям Карпат. Також це допоможе пом’якшити прояви глобального потепління, які вже дають про себе знати.

Але що означатиме розширення нацпарків для людей? Чого нам очікувати від такого кроку?

Нещодавно Закарпатська ОДА схвалила розширення території трьох національних природних парків: «Синевир», «Зачарований край» та «Ужанський» збільшаться на 23,2 тисячі гектарів. Наступний крок за Міністерством екології та природних ресурсів – підготовка відповідного проекту указу Президента України.

Прийняте рішення – це не просто розширення природно-заповідних територій. Завдяки національним природним паркам також збільшиться туристичний потенціал краю, активно розвиватиметься сільський зелений туризм. Утім добре відомо, що далеко не всі підтримували цю ініціативу. Процес погоджень виявився тривалим та складним, проте місцева влада зайняла принципову позицію: ліси повинні бути збережені.

«Ці стародавні праліси ми могли просто втратити. Через рік, через 10 чи 15 – 20, але їх би знищили. Ми не повинні цього допустити. Ми зайнялися цією проблематикою, щоб зберегти їх на майбутнє. Щоб прийдешні покоління могли користуватися цим багатством… Закарпаття – єдиний регіон в Україні, який наближається до мети, вже досягнутої деякими європейськими державами: 20% лісових покривів повинні бути віднесені до національних парків і таким чином збережені. Після цього розширення наш край досягне показника приблизно 16%», – розповідає заступник голови ОДА Віктор Мікулін, який очолював робочу групу з розширення парків.

До складного та тривалого процесу збільшення територій нацпарків долучилося багато небайдужих експертів, представників влади, науковців. Ще в 2014 році закарпатські фахівці – лісівники, екологи, зоологи, ботаніки – здійснили ідентифікацію залишків пралісів та оцінку біорізноманіття в околицях національних парків. Висновки своєї роботи з пропозиціями відповідного їх розширення надіслали в Міністерство екології. Після вивчення матеріалів воно їх погодило.

Розширення територій національних природних парків – це спільний проект «Збереження карпатських пралісів» для 4-х областей Західної України, який реалізовує Українське товариство охорони птахів за участі та фінансової підтримки німецької природоохоронної організації «Франкфуртське зоологічне товариство». Зараз робота з розширення 9 національних природних парків ведеться в усіх чотирьох областях. Проте Закарпаття стало першим регіоном, який виконав усі процедури та чекає на відповідний указ Президента.

Активісти переконують, що розширення національних парків матиме дуже позитивні результати і для жителів прилеглих територій, адже після цього проект планує розпочати програму соціально-економічного розвитку таких територій.

Наталія Лісна
http://strichka.com/item/62140462

0 коммент.:

Дописати коментар