вівторок, 6 червня 2017 р.

У Цуманській пущі знайшли помешкання рідкісних птахівВеличезна зграя шпаків звичайних

Учасники експедиції пройшли близько 100 кілометрів і зафіксували чотирьох червонокнижних птахів.

У межах Лопатенського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПОНДВ) 23-29 травня провили комплексний експедиційний виїзд.

Про це йдеться на сторінці Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща» у Facebook.

Під час виїзду обстежили територію лісових масивів та заплавних угідь, прилеглу до селищ Омельне, Журавичі, Микове, Клубочин, Берестяне, Холоневичі, Липне і Знамирівка.

Основною метою виїзду був моніторинг знайдених раніше і пошук нових потенційних місць гніздування лелеки чорного і охоронюваних хижих птахів. В процесі інвентаризації виявлено факт заселення одного із порожніх раніше гнізд лелекою чорним (Ciconia nigra, поблизу села Клубочин). Біля одного із гнізд поблизу села Холоневичі під час обстеження пригніздової території виявлено рештки шкаралупи 3 яєць, що випали із гнізда. За попередніми даними, це гніздо належало лелеці чорному. Ситуація, що склалась поблизу гнізда могла спричинена природною стихійною силою, або є наслідком просторової конкуренції за гніздові ділянки. Дане гніздо потребує особливо пильної уваги під час подальших досліджень для з’ясування його нинішньої видової приналежності.

На безпосередньо прилеглій до парку території на північний схід від села Холоневичі виявлено 2 нових потенційних місця гніздівлі. На момент моніторингу обидва гнізда були порожніми. Всього станом на 29 травня на території парку відомо 13 точок з гніздами охоронюваних видів і 3 ділянки, де регулярно спостерігався чорний лелека впродовж минулих сезонів. Із 13 зафіксованих на території парку гнізд 10 є порожніми (або статус їх нез’ясований), а 3 – заселені лелекою чорним.Різноманітні типи і форми гнізд.
Лелека чорний (Ciconia nigra). Околиці с. Клубочин. ЧКУ, МСОП.
гніздо дрозда чорного (Turdus merula)


Заселені гнізда розташовані в околицях селищ Клубочин, Клепачів, а також Лопатенського лісництва. За інформацією досліджень для заселених гнізд складено паспорти із вказівкою їх розташуваня та усіх основних характеристик. Паспорти передано у відділ збереженя і відтворення ландшафтного та біотичного різноманіття для виділення охоронних зон і підготовки відповідної документації (згідно нової редакції «Санітарних правил в лісах України», затверджених Кабміном 11.11.2016 р.) і створення необхідної документації. Із 10 порожніх гнізд поблизу 2-х спостерігався послід навколо гнізда, однак всі спроби встановити «господаря» гнізда виявились марними.

В рамках співпраці із Західноукраїнським Орнітологічним Товариством розпочато підрахунок та інвентаризацію гнізд лелеки білого (Ciconia ciconia) та обліки чисельності лебедя шипуна лебедя шипуна (Cygnus olor). На території села Холоневичі ваиявили 9 гнізд лелеки білого, з них 8 – заселені на момент моніторингу. Під час обліків даного виду на території селища спостегірався унікальний випадок вкрай близького розташування 4-х гнізд; відстань між кожним із них не перевищувала 100 метрів.

Крім того, вартий уваги факт високої чисельності горлиці звичайної (Streptopelia turtur) на території селищ Журавичі і Холоневичі, що підтверджує швидку синурбізацію виду на теренах Західної України.залишки шкараупи яєць під одним із гнізд лелеки чорного. Мобільний телефон - для масштабу. Чому випали - невідомо...


На акваторії озер урочища Богуславка виявлено постійне перебування 2-х пар лебедя –шипуна. Можливість гніздування цього виду припускається, але не підтверджена.Лебідь шипун (Cygnus olor). Стави урочище Богуславка.


Зібрана під час експедиції інформація обробляється і готується для надання координаторам ЗУОТ з метою участі в проектах обліку чисельності цих видів на території парку. Найближчим часом планується продовження збору інформації про статус цих видів на території парку.

До того ж, частково обстежили заплаву річки Кормин від північної частини Чортового Болота до урочища Богуславка, а також околиці північно-західної та північно-східної частин Чортового болота. На обстеженій прилеглій до болота території виявлено 3 ділянки постійного місце перебування і токування журавля сірого (Grus grus) з 3, 4, і 1 токуючою парою відповідно. Координати ділянок зафіксовані за допомогою GPS і передані в науковий відділ для подальших досліджень.


Пірникоза велика (Podiceps cristatus). Стави урочище Богуславка.Всього під час обстеження території, прилеглої до Чортового Болота і заплави р. Кормин виявлено наступні раритетні види: Чернь чубата 3 пари, (Aythya fuligula, Бернська і Боннська конвенції, директива ЄС про захист диких птахів); Чирянка велика 5 пар (Anas querquedula, Бернська і Боннська конвенції, CITES), Чернь білоока – 1 пара (Aythya nyroca – ЧКУ). Крім того, в північно-західних околицях спостерігали птаха, схожого на гоголя (Bucephala clangula ЧКУ, МСОП). Інформація про наявність цього птаха на гніздуванні в межах парку потребує подальшої перевірки. Нажаль, перелічені вище навколо водні птахи поводились вкрай обережно і миттєво зникали з очей при полоханні, що не дало можливості зафіксувати їх на фото.Серед раритетних хижих птахів слід відзначити орлана білохвоста (Haliaetos albicilla). Птаха спостегірали на прольоті, однак можливе гніздування даного виду в околицях урочища Богуславка.урочище Богуславка
Орлан Білохвіст (Haliaetos albicilla). ЧКУ, МСОП.


Серед інших хижих птахів, слід відмітити високу чисельність луня очеренятого (Circus aeruginosus, близько 10 пар) і канюка звичайного (Buteo buteo, 7 пар) на досліджуваній території.Лунь очеретяний (Circus aeruginosus). Один із наймасовіших хижих птахів на території парку.


Загалом під час експедиції пройшли близько 100 кілометрів (як пішки, так і на автомобілі), зафіксували 3 нових гнізда охоронюваних видів (зх. Них одне – жиле) а також 7 територій токування і постійної присутності охоронюваних видів у гніздовий сезон. Також відмітили 4 види, які занесені в Червона книга України на досліджуваній території. Інформація про географічне розташування гніздівель і токовищ передали в парк для подальшого опрацювання. Відтак, розпочали обліки лелеки білого і лебедя шипуна за відповідними программами Західноукраїнського орнітологічного товариства.Лелека білий (Ciconia ciconia). Село Холоневичі.


Зібрана інформація наразі є далеко не повною. Всі місця гніздівлі і токування охоронюваних видів потребують подальшого моніторингу для збору інформації і відстеження динаміки змін чисельності. На погляд працівників Цуманської пущі, особливої уваги для подальших досліджень заслуговує Північна частина Чортового болота і заплава річки Кормин.

Працівники Парку висловлюють щиру вдячність майстрам з охорони природи Лопатенського ПОНДВ Володимиру Громику і Валерію Панчуку за всебічне сприяння під час експедиції і допомогу транспортними засобами.дрізд чорний (Turdus merula). Фоновий, масовий вид.Горобець хатній (Passer montanus)


Величезна зграя шпаків звичайних (Sturnus vulgaris). Чисельність - декілька сот особин. Фоновий, масовий вид.Ластівка міська (Delichon urbica). Село Холоневичі.
У мисливському будиночку.


Дятел звичайний (Dendrocopos major)
Ранок на чортовому Болоті
Чайка (Vanellus vanellus, рос. «Чибис). Околиці села Холоневичі.
Вуж звичайний (Natrix natrix)Припутень (Columba palumbus). Село Холоневичі.Канюк (Buteo buteo). Широко поширений у Ківерцівському національному природному парку «Цуманська пуща»


Фото Олександра Кукшина

Джерело: https://www.facebook.com/npptsuman/photos/ms.c.eJxNVVmyBDEIutErl7jd~;2Kvoi2ZXwoQbTIjUikUJkFBeuhPGshTGurFAIzokFo4AGsGHQBxPUTteYwknmQYAE42cODhIzEwPO6ULAHA48EAciT5ARVygWNrWt67RO0uZed6sEIywRjBanIc5KjZNrFtmTUjvhxM1CekN6ViAFuGDCPASO1guGmltulRAD4MAN4XY3nL6Q

0 коммент.:

Дописати коментар