четвер, 1 червня 2017 р.

Чи матимуть громади ліс? - Лісовий вісникНа минулій сесії Тернопільської обласної ради нарешті була прийнята «Програма розвитку лісового господарства Тернопільщини на 2017 – 2021 роки». Вона докорінно відрізняється від попередніх років.

Справа у тому, що Управління лісового та мисливського господарства опікується 75% лісів області, а решта розпорошені по інших галузях. Це сільське господарство (колишні колгоспні ліси), водники, дорожники.

Щоби зрозуміти проблему, слід зазначити, що Тернопільська область відноситься до малолісистих областей України. Площа земель лісогосподарського призначення області станом на 01.01.2016 року становила 201,4 тис. га, з них 183,2 тис. га земель, вкритих лісовою рослинністю. Лісистість області становить 13,3%, що нижче за науково-обгрунтований показник для регіону (20%) та середній для України (16%). До екологічного нормативу не вистачає 90 тисяч гектарів лісу!

В нас лише 3 райони мають лісистість більше 20% – Бережанський 31,4%, Монастириський 24,2%, Шумський – 23,6% . Що це означає? Третина районів області фактично голі, є райони які фактично не мають лісів, у яких лісистість нижче 10%: Збаразький – 8,3%, Козівський, Лановецький – 5,3%, Підволочиський – 4,6%, Теребовлянський 7,7%, Тернопільський – 7%. Такі райони фактично знаходяться у стані екологічної катастрофи. Місцеві громади мають це усвідомлювати.

Науковими дослідженнями доведено, що під наметом лісу забрудненість повітря в сотні разів менша, ніж у місті (до 500 разів). Один гектар лісу у віці стиглості за рік може поглинути майже тонну шкідливих викидів, очистити 18 млн кбм повітря. А один гектар хвойного лісу відфільтровує 30-35 тонн пилу в рік, листяного відповідно – 50-70 тонн.

Окрім того, ліс виконує саму важливу для людини функцію – водорегулюючу. Є ліс – є вода. Тому у районах області посилилася проблема нестачі питної води.

Вчені напряму пов’язують стан заліснення з екологічним благополуччям території та з захворюваністю, а також високою онкологічною захворюваністю, її зростанням. В області на обліку 24271 пацієнтів, щороку від раку область втрачає 1800 громадян (дані обласного управління охорони здоров’я).

До Програми уперше долучено галузі, які суттєво можуть вплинути на ситуацію. Це обласне управління водного господарства, управління сільського господарства, дорожники, які мають утримувати, а не рубати лісосмуги. Ці галузі мають своє завдання з насадження лісових зон. Це дуже важливо, наприклад, водники для спасіння малих річок мають заліснити водоохоронні зони.

Великі площі займають колишні ліси радгоспів, якими зараз керують аграрії – 25,4 тис. га, за якими фактично немає ніякого нагляду, не ведеться лісовпорядкування. Які використовують тільки для рубок. Після вирубок не здійснюється посадка. Ліс фактично знищується. Бачили картину на території Бережанського агролісу. Це можна назвати жахом безвідповідальності і місцевої, і обласної влади. За рахунок такого становища загальна площа лісів не збільшується, а зменшується. Ліси інших галузей, окрім управління лісового та мисливського господарства, потребують негайної інвентаризації й відповідального ставлення.

Є прислів’я, що ми усі дихаємо одним повітрям, незалежно від кількості грошей. Це стосується місцевих громад. Вони вороже ставляться до питань виділення земельних ділянок під заліснення, вважають, що лісівники садять ліс лишень для себе. Від наявності земельних ділянок залежить можливість збільшення площі лісів. Можливість лісівників фінансово обмежена, їх з 2016 року держава повністю припинила фінансування, вони заліснюватимуть 100 га у рік. Для виправлення ситуації до цієї роботи мають долучитися й місцеві громади. У такому випадку лісівники мають змогу допомагати садивним матеріалом. Потреба заліснення в районах становить від 3 до 13 тис. га. До нас ніхто не приїде наводити лад на нашій землі. Тому керівники районів, місцевих громад мають долучитися до оздоровлення своїх територій.
Просимо вас підтримати цей напрямок роботи, він усім потрібний.

На державному та регіональних рівнях залишається проблема підпорядкованості лісів України. Уявити важко таке безглуздя, адже наразі державна лісова агенція підпорядкована агропромисловому комплексу, який зацікавлений у збільшенні площі орних земель. Вважаємо це питання керівники області мають поставити перед Прем’єр-міністром України та Верховною радою України.

До речі, зараз наші аграрії в пошуку додаткових площ винищують самосійні ліси, проявляючи ігнорування інтересів громади регіону – влада мовчить.

Це не зважаючи на те що область відноситься до найбільш розораних в Україні – 61%. При такій розораності населення не може бути здоровим. Якщо серйозно підходити, то потрібен перерозподіл балансу земельних ресурсів області у бік збільшення заліснення.

Вчені всього світу визнали що пріоритетом соціально економічного розвитку регіонів, країн має бути в першу чергу екологічна складова, дії на відновлення екологічного балансу, захисту здоров’я людей.

Усіх мешканців краю просимо відповідально ставитися до збереження водних ресурсів, лісів, усього живого, щоби ми змогли передати наступним поколінням наш край придатний для життя.

Голова Громадської організації «Екоальянс» О.Філь

0 коммент.:

Дописати коментар