вівторок, 18 липня 2017 р.

Пожвавлення ринку лісових товарівКомітет Європейської економічної комісії Організації Об'єднаних Націй (ЄЕК ООН) з лісоматеріалів та Європейська лісова комісії Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (ФАО) з 1950 року випускає щорічні огляди ринку лісової продукції. Огляд охоплює ринки лісової продукції та шляхи стратегічного розвитку в трьох субрегіонах ЄЕК ООН (Північна Америка, Європа та Співдружність Незалежних Держав), а також їх основного торговельного партнера – Китаю. Ліси в регіоні ЄЕК ООН налічують 42,5% світових площ лісів.

Основна думка щорічного звіту – пожвавлення ринків лісових товарів (+5,6%) в регіоні ЄЕК ООН в 2010 році після двох років спаду виробництва та споживання.

Ця тенденція свідчить про те, що промисловість виходить з глухого кута. А в першій половині 2011 року рівень споживання стало зростає.

Сектор має потенціал, щоб зробити ще більший внесок у «зелену» економіку, може запропонувати набагато більше, але промисловості необхідно подвоїти зусилля щодо самого ринку, щоб поняття «деревина» перестало бути старомодним і перетворилося на сучасний матеріал, який поєднує красу, надійність і має один з найнижчих рівнів викидів вуглецю порівняно з будь-яким іншим сировинним матеріалом.

Споживання лісових товарів в ЄЕК ООН в 2010 році збільшилося на 5,6% у трьох субрегіонах: у Північній Америці споживання зросло на 4,1%, в Європі – на 6,6%, і в країнах СНД – на 6,3%.

У зв'язку зі зростанням рівня споживання розширилося також і виробництво. Промислової круглої деревини вироблено близько 950 млн м3, що на 8% більше, ніж у 2009 році, хоча це, як і раніше, на 15% нижче пікового рівня 2006 року. Однак показники в трьох субрегіонах різняться: майже на 10% заготівля більша в Європі – приблизно 380 млн м3 (480 млн м3 разом з паливною деревиною), що стало найвищим з 2007 року показником, а також у країнах СНД (+17%), де Російська Федерація є основним виробником зі 148 млн м3 (202 млн м3 разом з паливною деревиною). На відміну від цих регіонів, у Північній Америці виробництво на найнижчому за останні 30 років (нижчий був лише 2009 р.) рівні – 430 млн м3 (473 млн м3 разом з паливною деревиною).

Будівництво житла – головний рушій для ринків лісових товарів, особливо пиломатеріалів хвойних порід і листових деревних матеріалів, це один із найважливіших показників передбачуваного попиту і виробництва. Після спаду рівня будівництва нових конструкцій дані за 2010 рік вказують на невелике зростання як у Європі, так і в Північній Америці. Немає впевненості в тому, що ця тенденція триватиме, хоча дані за першу половину 2011 року свідчать про стабільне збільшення в галузі житлового будівництва. У США за даними, опублікованими Бюро цензів США 19 липня 2011, дозволів на будівництво в червні (з урахуванням сезонних коливань) було на 2,5% більше, ніж у травні цього року і на 6,7% більше ніж у червні 2010 року.

Порівняно з двома попередніми роками, в усіх секторах виробництва лісової продукції у регіоні ЄЕК ООН спостерігалося відновлення рівня попиту у галузі лісоматеріалів (+8,3%), листових матеріалів з деревини (+4,8%), папером і картоном (+4,2%). Паперу та картону в 2010 році виготовили більше майже в усіх категоріях. Після кількох років спаду виробництво газетного паперу зросло в Європі в 2010 році на 10%, порівняно з 2009 роком. Навіть у США, де скорочення в цьому секторі було найбільшим (споживання в 2010 році становило тільки третину від рівня 2005 року), нині справи поліпшилися.

Незважаючи на трохи нижчий попит, ціни на більшість лісової продукції різко зросли. Наприклад, пиловник (ринок пиломатеріалів є найбільшим споживачем промислової круглої деревини, а його побічні продукти є життєво важливим ресурсом для сектору листових деревних матеріалів) коштує так само, як і раніше. Підвищення цін по всьому регіону не було рівномірним. Найбільшим воно було у Центральній та Східній Європі, де зараз загальний обсяг пиломатеріалів, завдяки інвестиціям останніх років, перевищив наявні запаси пиловника. У Північній Америці нині ціни на деревину значно різняться в західній частині, на узбережжі, де на них вплинуло зростанняя попиту на круглий ліс з Китаю, і в південній частині США, де вони навіть упали. Південь США постраждав від ураганів і повеней, що призвело до утворення надлишків деревини, яку необхідно було терміново використовувати, що й призвело до зниження цін.

Сектор отримання енергії на базі деревини продовжував постійно зростати в міру того, як заходи у сфері громадської політики та фінансові важелі спричинили появу сучасних зростання сучасних технологій для виробництва тепла та електроенергії. Одним з факторів, який, як очікують, сприятиме зростанню попиту на енергію на базі деревини, є вплив ядерної катастрофи в Фукусімі (Японія), яка змусила уряди в усьому світі переглянути свою політику в галузі ядерної енергії. У Німеччині, зокрема, прийнято рішення про закриття усіх ядерних енергетичних установок до 2022 року. Підвищення цін на нафту і цін на вугілля є додатковим стимулом для переходу на енергію на базі деревини.

Глобальний потенціал паливних деревних гранул в 2010 році становив близько 18 млн т, причому більше половини зосереджено в Європі. Виробництво деревних гранул стрімко збільшилося за останні роки – з 9 млн т у 2008 р. до 12 млн т у 2009 р. і 16 млн т у 2010 році. Заплановане збільшення потужностей передбачає зростання виробництва в 2011 році до 20 млн т. За прогнозами, споживання в усьому світі збільшуватиметься на 11% щорічно до 2020 року.

Європа є найбільшим споживачем деревних гранул, у той час як Канада нині є найбільшим експортером і основним їхнім постачальником, однак це становище може змінитися, враховуючи розвиток виробничих потужностей в Росії. Швеція є основним споживачем деревних гранул (20% світового виробництва).

Попит на промислову сировину виявився таким, що в другій половині 2011 року планують відкрити сировинну біржу продукції для виробництва енергії на базі деревини, яка базуватиметься в Роттердамі, через який відбувається 15% світового обороту деревних гранул. Це дасть змогу створити глобальну систему торгівлі, насамперед деревних гранул, і створить можливість для закупівлі сировини завчасно, за місяць, рік чи, можливо, до трьох років заздалегідь. Це буде перший випадок, коли деревина перетвориться на товар світової торгівлі.

Зростання сектору лісового господарства в Китаї за останні 10 років було значним. Тільки з 2009 р. до 2010 р. обсяг лісової продукції Китаю збільшився на 29,3%. У 2005 році Китай випередив Італію, ставши основним світовим виробником меблів. Нині Китай є також найбільшим виробником листяних деревних матеріалів, виробництво яких подвоїлося за чотири роки. Лише за 10 років більш ніж удвічі збільшилося виробництво паперової продукції, целюлози і картону, що на сьогодні становить майже 25% світового виробництва. Згідно з даними асоціації паперової продукції Китаю, він є найбільшим у світі виробником і споживачем паперової продукції.

Як один із основних споживачів деревини і сировини, і готової деревної продукції, а також великий експортер обробленої деревної продукції, Китай впливає на світові ринки лісової продукції, у тому числі в регіоні ЄЕК ООН. Його частка тепер – 25% світового випуску обсягу паперу і продукції з картону. Річний випуск у рамках ЄЕК ООН лісових деревних матеріалів становить близько 120 млн м3, у той час як виробництво Китаю в 2010 році становило майже 160 млн м3.

В огляді особливо підкреслюють те, що деревину можна використати різноманітним чином: і як сировину, і як готову продукцію, крім паперу, пиломатеріалів, листових матеріалів з деревини, це і текстильні вироби і добавки до харчових продуктів (на базі целюлози); оптичні екрани для портативних комп'ютерів; корпуси для телевізорів; комп'ютери; мобільні телефони; і навіть комп'ютерна клавіатура.

Владислав СОТНИК
http://strichka.com/item/66604221

0 коммент.:

Дописати коментар