середа, 5 липня 2017 р.

На Буковині розгорівся черговий скандал довкола проведення лісозаготівельних робітНа Буковині розгорівся черговий скандал довкола проведення лісозаготівельних робіт – цього разу у Кельменецькому районі. Знову – через правовий нігілізм окремих керівників місцевого самоврядування, нерозуміння ними специфіки діяльності лісогосподарських підприємств.

Про це повідомляє Буковинська правда bukpravda.cv.ua з посиланням на прес-службу Чернівецького ОУЛМГ.

У селі Бурдюг безпідставно звинуватили державне підприємство «Сокирянський лісгосп» у «незаконній масовій вирубці лісу». Правоохоронні органи та місцеві ЗМІ отримали листи, підписані Володимиром Леваднюком, жителем Кельменецького району, який ніби від імені занепокоєних селян розповів, що: «Біля нашого села вирубали 3 гектари цінних дерев дуба і граба. Ми не знаємо, куди зникає деревина з рубок. Є загроза, що через кілька років від лісу нічого не залишиться. Потрібно зупинити катастрофу і негайно перевірити на відповідність законам дії сокирянських лісівників!».

Конфлікт вийшов на рівень виконавчої влади району та області.

Як з’ясувалося, минулого року влада села звинуватила Сокирянський держлісгосп у протилежному – а саме у нехтуванні інтересами і нагальними потребами селян, які, мовляв, не могли придбати дрова, оскільки лісівники не проводили рубок у бурдюзьких лісах.

Ситуацію коментує директор державного підприємства «Сокирянський лісгосп» Василь ГОНЧАР (на фото).

- Діяльність нашого державного лісогосподарського підприємства, як і усіх держлісгоспів Буковини, цілком відкрита – для правоохоронних структур, мешканців сіл і селищ та органів місцевого самоврядування, – зазначає Василь Борисович. – Ми надали докладну відповідь на офіційний лист сільського голови с. Бурдюг Анатолія Васильовича Піхута щодо документів на рубку, сплати податків та планів лісовідновлення.

Проте є люди, які замість конструктивної співпраці прагнуть скандалів і дозволяють собі зводити наклепи на державні підприємства лісогосподарської галузі краю.

- Чи була законною рубка, що викликала скандал в с. Бурдюг?
- Безумовно, це була законна рубка. Ще раз наголошую, ми – державне підприємство, не порушували і не порушуємо букви закону. Суцільносічна рубка головного користування в кварталі №88 у грабових насадженнях на державних землях лісогосподарського призначення в адміністративних межах кельменецького села Бурдюг проводилася в рамках чинного законодавства, на підставі лісорубного квитка в Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Розрахункову лісосіку затвердило Міністерство екології та природних ресурсів України. Екологи визначили також ліміт заготівлі. Жодної самодіяльності з нашого боку не було і бути не може.

Сокирянський лісгосп є постійним лісокористувачем 331 га лісового фонду у межах Бурдюзької сільської ради, конфліктна рубка становить менше 0,3 % від цієї площі, тобто 0,9 гектари (а не 3 гектари, як сказано у листах сільської влади та занепокоєних мешканців села). Зазначу, що у передових європейських країнах вважається науково обґрунтованою нормою, яка не завдає шкоди довкіллю, проведення щорічної рубки головного користування на площі 1% лісфонду.

На даній ділянці експлуатаційних лісів, призначених для вирощування деревини з промисловою метою, зростало порослеве малоцінне насадження граба. До рубки його запроектували ще у 2015 році. Базове лісовпорядкування за всіма державними вимогами провела Київська лісовпорядна експедиція державного виробничого об’єднання «Укрліспроект».

Як бачите, ні про які масові вирубки лісу, а тим більше незаконні рубки не може бути мови. - Що буде на місці лісозаготівлі, проведеної в Бурдюгах?

- В документах лісовпорядкування зазначено, що на цій ділянці буде висаджено корінні деревостани цінної породи, а саме – дуб звичайний. Спеціалісти нашого підприємства проведуть лісовідновлення восени цього року чи навесні наступного. На місці грабових насаджень зросте здоровий дубовий ліс. Жодної шкоди лісу, природі ми не нанесли – ні в цьому селі, ані в іншому.

- Василю Борисовичу, а може хай би вже росли ті граби? Адже людям направду болить душа за ліси.
- Повірте, прекрасно розумію занепокоєння мешканців сіл і селищ, яким боляче дивитися, як під бензопилою падають дерева. Так само є люди, яким крає серце, коли вбивають домашніх тварин, через це вони відмовляються вживати м'ясо. Тому давайте нарешті визначимось, що далі робимо з лісами в області та й в державі. Дехто пропонує заборонити усі рубки в усіх лісах. Інші вимагають заборонити лісозаготівлю, рубки догляду тільки в Карпатах. Але тоді доведеться Україні, Буковині зокрема робити наступний неминучий крок: відмовитися від деревопереробки, закрити підприємства, звільнити людей з роботи, скоротити бюджети та виконання соціальних програм. До того ж доведеться імпортувати з Європи газ і навіть дрова. А також завозити у країну вироби з деревини. Інший сценарій після заборони лісозаготівлі – разом з газом імпортувати з сусідніх країн ще й деревину, щоб не втратити деревопереробну та інші галузі народного господарства. Погодьтеся, це шкодить інтересам держави. Тим більше, що ліси – це відновлюваний ресурс. Грамотне ведення лісового господарства лісам тільки на користь. Доведеться також виділяти з державного бюджету та з місцевих скарбниць немалі кошти, щоб забезпечити діяльність лісової охорони та лісовпорядкування. Бо жодна країна світу, жодний господар не залишає свої ліси напризволяще. Ліси потребують постійного догляду і нагляду. Їх потрібно охороняти від незаконних рубок, від пожеж, забезпечувати лісовідновлення, піклуватися про молоді насадження.

- Хто сьогодні фінансує виконання державних функцій лісоохорони?
- Усі лісогосподарські заходи фінансують самі лісогосподарські підприємства за рахунок своєї господарської діяльності. У 2016 році Сокирянський держлісгосп не взяв у держави жодної копійки на охорону лісових ресурсів та на ведення лісового господарства. Не передбачено цього і у 2017 році.

Своєю виробничою діяльністю ми якраз наповнюємо скарбниці держави, області та територіальних громад. Для охорони та захисту лісів у нашому лісгоспі працює 66 співробітників державної лісової охорони. Торік витратили 1 мільйон 57 тисяч гривень на створення та догляд за лісовими культурами у державному лісовому фонді. Охорона лісів від пожеж потребувала 415,8 тис. грн.

Саме реалізація заготовлених з рубок лісоматеріалів дає можливість держлісгоспам фінансувати необхідні лісогосподарські заходи, у тому числі спрямовувати кошти на посадку нових лісів – на місці зрубів та на землях, що вийшли із сільськогосподарського використання

- Куди прямують матеріали лісозаготівлі, який зиск від рубок мають територіальні громади?
- Ділову деревину реалізуємо через аукціони на внутрішній ринок деревопереробним підприємствам, згідно загальнодержавних правил реалізації деревини. Дровами забезпечуємо для обігріву лікарні, школи, дитячі садочки Кельменецького і Сокирянського районів, виписуємо їх учасникам АТО, мешканцям сіл і селищ.

До речі, про дрова. Якраз рік тому, у липні 2016-го, наша лісова охорона у лісі села Бурдюг затримала на самовільній рубці правопорушника, який ще й виявився родичем сільського голови. Під час складання протоколу про правопорушення нам висунули претензію, що у сільських лісах не проводять законних рубок, через це мешканці села не можуть придбати дрова, а тому, мовляв, вимушені самі йти у ліс із сокирою…

Зазначу також, що за спеціальне використання лісових ресурсів на зазначеній ділянці у с. Бюрдюг ми сплатили у державний бюджет 5 тисяч 630 гривень рентної плати. Податкові відрахування з рубок догляду за лісами прямують порівну в бюджет області та місцеві бюджети сіл і селищ.

ОФІЦІЙНО
Роман ЧЕРЕВАТИЙ, в. о. начальника Чернівецького ОУЛМГ.
- Обласне управління лісового та мисливського господарства, держлісгоспи Буковини відкриті до співпраці, вдячні за конструктивну критику і за прагнення мешканців області, активістів розібратися у лісовому господарстві, зробити його ще кращим. Проте цьому не сприяють безпідставні звинувачення лісівників.

Усі охочі можуть ознайомитися з нашими виробничими планами (включаючи проведення усіх видів рубок) безпосередньо у керівництва лісгоспів, спеціалістів обласного галузевого управління, на сайтах лісогосподарських підприємств та ЧОУЛМГ.

Державні лісогосподарські підприємства працюють в інтересах області, територіальних громад: створюють робочі місця, наповнюють бюджети усіх рівнів, місцеві скарбниці, а це дозволяє громадам складати плани розвитку, виконувати соціально-економічні програми.

Наголошу, що наші держлісгоспи працюють на засадах госпрозрахунку і самофінансування. Минулого року на ведення лісового господарства було виділено 377,7 млн грн. У 2016 році лісогосподарські підприємства краю сплатили до бюджетів усіх рівнів та до державних фондів 145 млн грн, що на 52,7 млн грн більше показника попереднього року.

Тому закликаю усіх до порозуміння і співпраці.

ДОВІДКОВО
ДП «Сокирянське лісове господарство» підпорядковано Чернівецькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства, яке в свою чергу підпорядковане Державному агентству лісових ресурсів України. Лісгосп розташований на території Кельменецького та Сокирянського районів Чернівецької області. В його структуру входять 5 лісництв та лісопункт. Є постійним користувачем 15421 гектарів земель державного лісового фонду.

Ліси підприємства виконують переважно захисні, водоохоронні, рекреаційно-оздоровчі та природоохоронні функції, мають обмежене експлуатаційне значення. Тільки 29% лісів підприємства належать до експлуатаційних. Найбільше у лісовому фонді підприємства лісів, що відносяться до захисних. Є також ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного значення, з яких виділені заказники.

21:00 (04.07.2017p.)

http://bukpravda.cv.ua/news/oblast/item/41386#.WVw4JBZRWBY

0 коммент.:

Дописати коментар