пʼятниця, 7 липня 2017 р.

Що таке праліси і чому важливо їх зберегти?
Однією з найважливіших проблем в комплексі природоохоронних заходів по збереженню флори і фауни Карпат є збереження стародавніх лісів Карпат. З нагоди відзначення 10-тої річниці включення Букових пралісів Карпат до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, у Прикарпатті стартує виставка «Захист пралісів. Збереження українського аватару – справа Держави», яка буде експонуватись у девяти місцях Івано-Франківської і Чернівецької областей. Першим виставку експонує національний природній парк “Гуцульщина” .

07-13 липня у місті Косів, Івано-Франківської області, на майдані Незалежності (площа перед райдержадміністрацією) а потім в холі райдержадміністрації експонуватиметься фотовиставка «Захист пралісів. Збереження українського аватару – справа Держави».
Фотовиставка виготовлена та організована в рамках проекту «Збереження карпатських пралісів» Українським товариством охорони птахів за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).

Через об’єктив професійного фотографа відвідувачі зануряться у красу та багатство унікальних пралісів, які ще збереглись в Українських Карпатах.

Відвідувачі виставки дізнаються, що таке праліси, як вони виглядають, наскільки вони різноманітні. На світлинах відображені також звірі, для яких праліси є домівкою. Світлини зроблено у 2015 році на території національних природних парків Карпат.

Що таке праліси і чому важливо їх зберегти? Праліси – унікальні недоторкані ліси, які існують і розвиваються без втручання людини, виключно за законами природи. Завдяки цьому вони мають високу життєздатність, стійкі у своєму існуванні, і надають надзвичайно важливі екосистемні послуги (регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження раритетного біорізноманіття, виняткові естетичні й екоосвітні цінності тощо), котрі не в змозі так ефективно надати господарські ліси. В той же час — це ліси, які після знищення неможливо відтворити. На сьогоднішній день їх значною мірою знищено. У Європі залишки пралісів збереглися лише у Карпатах, на Балканах і північній Росії.

Пралісів і близьких до них старовікових лісів в Україні залишилося зовсім мало – близько 80 тисяч гектарів (загальна площа лісів України – понад 10 мільйонів гектарів). В Українських Карпатах наразі достеменно встановлено існування майже 48 тис. га пралісів і ще близько 35 тис. га ділянок перевіряються як потенційні праліси чи старовікові ліси. Близько 30 тис. га виявлених пралісів та старовікових лісів перебувають у межах природно-заповідних об’єктів та охороняються законом, частина з них належить до об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та старовікові ліси Німеччини». Решта — окремими ділянками розпорошені серед експлуатаційних лісів. Майбутнє залишків унікальної природної спадщини, в першу чергу тих пралісів, які не входять до складу природно-заповідних об’єктів, знаходяться під загрозою знищення. Відповідно до даних проекту «Збереження карпатських пралісів» (http://carpathians.birdlife.org.ua) на серпень 2014 року із 16 тис. га обстежених в рамках проекту ділянок цих лісів серед експлуатаційних лісонасаджень, лише 12 тис.га зберегли критерії пралісів, а останні 4 тис. га (тобто третина) виявились зруйнованими господарською діяльністю.Зберегти унікальну природyу спадщину – наш обов’язок перед прийдешнім і майбутніми поколіннями. Це наш обов’язок, як цивілізованої держави, як члена Європейського Союзу, як представника міжнародної спільноти.

Як і все унікальне та особливо цінне, праліси та старовікові ліси, а разом з ними і інші особливо цінні для збереження ліси (водозахисні, протиерозійні, протиселеві) мають бути надійно захищені від знищення, бо разом із зникненням цих лісів Карпати втратять не лише свою красу, а й цілющі властивості, безпеку життя у Карпатських горах. Для цього такі ліси повинні бути передані до національних природних парків, які за своїм статусом можуть реально, де юре і де факто надійно захистити природний зелений буфер Карпат, а разом з ним і благополуччя регіону від руйнування.

07.07.2017 19:49


0 коммент.:

Дописати коментар