вівторок, 1 серпня 2017 р.

Колегія Тернопільських лісівників: підсумки господарювання та прогресивний метод вирощування лісів

На базі державного підприємства «Чортківське лісове господарство», під керівництвом начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Олега Яремка, за участю заступника Голови – керівника апарату Тернопільської облдержадміністрації Ігоря Вонса, керівників лісогосподарських підприємств, головних лісничих, інженерів, бухгалтерів, економістів, інженерів лісових культур та апарату управління відбулася виїзна колегія.

Про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств доповіла заступник начальника відділу лісових ресурсів та економіки управління Марія Псарюк, яка поінформувала присутніх про основні фінансові показники лісових господарств за піврічний період.

Так, підприємствами всього заготовлено 126 тис. куб. м деревини, з яких 105 тис. куб. м ліквідна деревина, 22,5 тис. – ділова. На внутрішній ринок реалізовано 61%. На власну переробку спрямовано 7464 кубометри. На власні потреби використано 3154 кубометри деревини. Залишки деревини за звітний період становлять 8973 кубометри.

Обсяг реалізації продукції становить 110 мільйонів гривень. Випущено переробленої продукції власної переробки на суму майже 16 мільйонів гривень.

Витрати на ведення лісового та мисливського господарства становлять 35,2 мільйони гривень.

На створення лісозахисних насаджень (нові ліси) спрямовано 294,6 тисяч. Кошти в основному було витрачено на виготовлення правовстановлюючих документів на землю.

Відновлено 512 гектарів лісів та створено нові на площі 55 гектарів. На збереження природно-заповідного фонду витрачено 3,2 мільйона гривень.

«Підприємства доволі добре спрацювали в першому півріччі, – сказав Олег Яремко, проте є і низка проблем. Серед основних – це, звичайно, трудомісткий процес пошуку земель під нові ліси і не завжди позитивний результат щодо цього та відсутність коштів і чималих на виготовлення правовстановлюючих документів. Тому ми постійно працюємо над цим», – сказав начальник управління.

За оцінкою рейтинговості перше місце посіло Чортківське лісове господарство. Власне, метою виїзного засідання колегії, яке продовжили на об’єктах лісокультурного виробництва Чортківського лісгоспу, було продемонструвати, як за успішного менеджменту можна досягнути позитивних фінансових показників, спрямувавши в свою чергу їх левову частину на модернізацію й новий підхід до вирощування якісного садивного матеріалу, який в майбутньому самоокупиться.

Тож продовжили засідання виїзної колегії в Колиндянському, Скала-Подільському та Улашківськомулісництвах.

У Колиндянському лісництві присутні оглянули методи вирощування декоративного садивного матеріалу. Так, директор Чортківського лісового підприємства Василь Фреяк та головний лісничий Роман Попіль розповіли про сучасні тепличні комплекси з автоматизованим зрошуванням та туманною установкою, які дали можливість досягти приживлюваності 90%. Перший тепличний комплекс спрямований на вирощування живців, їх є 26 тисяч із асортиментом 78 порід, у другому – садивний матеріал у контейнерах із закритою кореневою системою у кількості 3,5 тисяч із асортиментом 30 порід.

«У нас на теренах області залишилося дуже мало ефективних державних підприємств. Лісове господарство – одне з них. Дуже добре, що є такий приклад. Це показує, що державна форма власності може бути ефективною. Головне – це правильні завдання, які стоять і в пріоритеті і безумовно керівництво і ті люди, які очолюють дану структуру. І тому ми сьогодні переконуємося, що лісове господарство – це не просто вирубка лісів, це і санітарний догляд лісу і його відновлення. Це і створення нових лісів і однозначно заготівля деревини – пряма функція. Але безумовно, що вона має бути співрозмірною – вирубуємо треба і пропорційно засаджувати. Лісівники показують сьогодні приклад, що ця робота ведеться. Більше цього, розвивається й інший напрямок – вирощування декоративних рослин. Можливо, це непряма функція, але це новий напрямок. Вони шукають інші джерела наповнення свого бюджету, адже ми чуємо, що підприємства працюють без дотацій. Це також добре. Більше того, не просто працюють, а й сьогодні 24 мільйони податків в різні бюджети дали підприємства за півріччя. Сьогодні це тисячу робочих місць, це 6600 середня заробітна плата. Це приклад ефективного господарювання», – резюмував заступник Голови – керівника апарату Тернопільської облдержадміністрації Ігор Вонс.

Окрім того, учасники колегії оглянули розсадник, де встановлено дощувальну установку, пасіку з 40 бджолосім’ями та закладену садову з крапельним зрошуванням, де лісівники вирощують найпопулярніші сорти яблук та слив.

У Скала-Подільському лісництві збудовано навіс притінення для вирощування посадкового матеріалу листяних і хвойних порід із закритою кореневою системою. Він повністю автоматизований – від поливу до притінення. Власне, на час колегії лісівникам вдалося не лише повністю завершити об’єкт за рекордний час – два місяці, а й отримати перший позитивний результат із вирощування сіянців, посіви яких здійснили на місяць раніше. Лісничий лісництва Володимир Гайовський розповів, як відбувалося будівництво, як втілювали задум, з якими проблемами стикалися під час закладення сіянців і як переймали досвід щодо цього в сусідніх поляків. Робота навісу не потребує людських рук, тут все автоматизовано, навіс реагує на активність сонця і при підвищенні температури автоматично закривається. У контейнерах, які є різних видів із різними субстратами українського, естонського і польського виробництва, зростає 96 тисяч сіянців дуба звичайного, сосни звичайної та модрини європейської. Площа навісу дозволяє вирощувати тут до 180 тисяч сіянців лісових порід, відтак лісництво майже повністю (80%) забезпечуватиме садивним матеріалом підприємство. Безумовною перевагою такого вирощування є те, що лісові культури дуба звичайного з додаванням міцелію мають вдвічі швидший приріст, відтак вже за 3-4 роки дані дубові культури можна буде переводити у вкриту лісом площу. А це дозволяє суттєво зменшити витрати на догляди та суттєво зекономити кошти підприємства.

На завершення виїзної колегії її учасники завітали в Улашківське лісництво, яке показало, як лісівники поєднують прогресивні методи вирощування садивного матеріалу з добре перевіреними традиційними, та побували на лісовому розсаднику, де вирощують 120 тисяч садивного матеріалу хвойних та листяних порід. Лісничий лісництва Олег Шевчук провів екскурсію лісокультурами дуба звичайного 2013 року створення, який прижився на 95% за рахунок того, що його створювали методом посіву жолудя дуба звичайного, а також модрини європейської, посадку якої проводили цьогоріч.

80 відсотків лісів держлісфонду Тернопільщини – це штучні ліси, створені руками лісівників. Враховуючи те, що умови зростання – це в основному діброви і природним шляхом їх відновити практично неможливо, лісівники випробовують різні методи вирощування найціннішої лісової породи, застосовуючи їх під час весняних й осінніх садінь лісів. Відтак поєднують метод посіву жолудя дуба звичайного і посадку одно-дворічних дубових лісокультур. Цьогоріч одне з найбільших дубових підприємств області взялося впроваджувати в себе європейський метод вирощування дібров, який зарекомендував себе на відмінно у наших сусідів європейців, і дозволяє як збільшити термін посадки лісів, так і вчасно здійснити доповнення. Крокуючи в ногу з часом, лісівники Тернопільщини переймають передові сучасні європейські технології вирощування лісів, проте не забувають і про ті, які передали їм попередні покоління лісівників.

За інформацією прес-служби Тернопільського ОУЛМГ

31.07.2017

0 коммент.:

Дописати коментар