пʼятниця, 11 серпня 2017 р.

Лісові пожежі в Україні: прикриття незаконної вирубки лісівЕкологічна політика влади в Україні сприяє поширенню корупції в усіх видах господарства, в тому числі в лісництві. Повальне незаконне знеліснення в Україні перетворюється на екологічну катастрофу. І це «прикривається» методом лісових пожеж, а потім – санітарною вирубкою. «Спалено 20 гектарів, «списано» - 200 гектарів», - розповідають колишні українські МНСники.

Як приклад, причиною численних лісових пожеж, які протягом останнього часу буквально накрили Херсонщину, є умисні підпали. Про що повідомив журналістів голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв. Через 145 підпалів вже згоріло 180 гектарів лісу. Херсонщина на сьогодні є одним із найменш заліснених регіонів України. Особливо, після великих лісових пожеж 2007 та 2012 років площа херсонських лісових насаджень зменшилася до 3%.

У травні-червні 2017 року мешканці різних селищ Херсонщини неодноразово зверталися до місцевих органів самоврядування зі скаргами щодо незаконної вирубки лісів. Неодноразово екологи попереджали, що вирубку дерев потрібно зупинити назавжди, інакше в регіоні, де і так критично мало насаджень, почнеться екологічна катастрофа – придніпровські села засипле піском. У червні в курортному районі Херсонської області фіксували смерчі, через вирубку лісів, які мали б стримувати Олешківські піски.

На початку серпня на Миколаївщині також масово гасили лісові пожежі, причиною яких стали підпали. 

Втрата лісів для України – це не просто втрата зеленого масиву, але також серйозні зміни рівнів водойм, річок, активізація ерозійних процесів.

Проте, незважаючи на загрозу спустелювання, Україна є одним із найбільших експортерів лісу у Європі. Щороку з нашої держави вивозять ліс на суму близько 272 мільйонів доларів, за повідомленнями Держмитслужби. В Україні досі не запроваджена європейська система обліку деревини, яка передбачає контроль від моменту висадки лісу, до його переробки у меблі чи паркет. Відсутні також міжнародні стандарти якості деревини, що дає змогу масово рубати ліс із порушенням міжнародних норм, але потім експортувати його цілком легально. Відсутні технології переробки дерева, натомість є технології які дають змогу використовувати ліс собі на користь.

Винищення лісу відбувається за сприяння органів місцевого самоврядування, у великих масштабах, за добре відпрацьованими схемами: через «санітарні рубки», вирубується найкраща деревина, записується як дрова, хворі дерева перепродуються приватній фірмі, яка далі продає їх вже як здорові, в тому числі за кордон.

Кінець липня, серпень і вересень – в Україні найгарячіший у сенсі лісових пожеж час. А в жовтні-листопаді починається нова гаряча пора – санітарна вирубка тих вигорілих лісових угідь. Офіційно вважається, що причиною лісових пожеж зазвичай є погодні умови та людська необережність, однак за неофіційними даними екологів, - це підпали, які потім обертаються промисловою вирубкою лісу на «підгорілому» місці.

Використовується доволі поширена схема підготовки вирубки лісу: на заздалегідь визначеній ділянці влаштовується «низова пожежа , тобто вигорає трава та трохи обгорають стовбури дерев (як правило, процес пожежі контролюється, аби вчасно її зупинити); потім «свої» працівники лісгоспу оформлюють пожежу, а також документують потребу в санітарній вирубці на вигорілій ділянці; проте насправді ця «санітарна вирубка» має суто промислове призначення. Є замовники на деревину – оформлюються папери на санітарну вирубку – випилюються під корінь цілі гектари. Втім, на це є офіційний дозвіл – усе оформлено як догляд за лісом.

У результаті таких лісових махінацій Україна має постійний дисбаланс деревини: на внутрішньому та зовнішньому ринках продається на сотні тисяч більше, ніж офіційно зрубано. В наслідок незаконного переміщення деревини втрати державних лісогосподарських підприємств становлять 0,5 млрд. грн. (близько 46 млн. євро) щорічно.

Державне агентство лісових ресурсів оголосило, що впродовж 2017 року буде відновлено понад 50 тисяч гектарів лісів. Проте, очевидно, поки не буде здійснена повна люстрація державних органів місцевого самоврядування, поки не буде подолана корупція буде працювати старе правило: «Вкрав 2/3, зробив на 1/3».

Ірина Боднар-Коваленко
Подробнее: http://azov.press/ukr/lisovi-pozhezhi-v-ukraini-prikrittya-nezakonnoi-virubki-lisiv

0 коммент.:

Дописати коментар