05 липня 2019

Тварини-«палії»

■ ФЛОРА І ФАУНА

Нещасні випадки чи навмисні дії?

Довгий час розповіді про тва­рин, які «створювали» поже­жі, сприймалися, як легенди. ; виявилось, реальність інша. Зазвичай, для будівель гнізд, птахи використовують те, що вони знахо­дять найближче. Матеріал повинен бути функціональним, довговічним і легким.

Чи можуть птахи та інші тварини зчиняти пожежу? Давайте перевіри­мо це на кількох прикладах.

Нещодавно голуб став головним підозрюваним у підпалі горища лон­донського будинку. Розслідування довело, що джерело пожежі зна­ходилось у місці розташування пта­шиних гнізд, а джерелом загорання були сигарети, розташовані в цих гніздах. Питання в тому, чому люд­ські відходи потрапляють у гнізда до
цього птаха? Після численних спо­стережень з'ясувалося, що міські птахи, будуючи свої «будинки», на­вмисно вплітають при будівництві недопалки. Целюлоза, що міститься у папері, зігріває гніздо, а ацетат целюлози, що міститься у фільтрах, діє як репелент від паразитів птахів. Тому, принесення до гнізда недо­палків можна розглядати як нещас­ний випадок і водночас адаптацію птахів до життя у містах.

Інший приклад — лелека. Саме завдяки його діяльності гніздо і бу­дівля, на якому було встановлено пташине спорудження, були обвуг­лені. Лелека розширював свій бу­динок щороку, використовуючи все, що у нього було поблизу. Гілки, мох, солома, пір’я, пух, старі ганчірки, поліетиленові пакети, струни, па­пір (сліди цивілізації) і ... металеві стрижні. Саме стрижень став дже­релом пожежі. Як? Під час польоту залізяка випала з дзьоба прямо на
високовольтну лінію, іскри летіли прямо на гніздо, підпаливши його і сусідню будівлю.

Деякі гризуни встановлюють зимову комору навколо вихлопних труб автомобілів, припаркованих у кемпінгу. Власники автомобілів будуть дуже довго згадувати, як рап­тово, під час подорожі сухими сте­пами, загорілось їхнє авто, а разом з ним і кілька гектарів землі.

Стерв'ятник, який не поміщався між лініями високої напруги, був наступним птахом «палієм», який спалив кілька гектарів лісу.

Великі лісові пожежі в Канаді, ймовірно, були викликані ведмедя­ми, які замість дерев почали підні­матись на високовольтні опори. Такі «досягнення» рідко закінчувалися щасливим фіналом, і розриви дротів під вагою косолапих іскрилися, ви­кликаючи загорання.

Наостанок кілька прикладів з Польщі. Перший, на жаль, з трагіч­
ним фіналом. Гусаки під час зльо­ту не помітили, що високовольтна лінія тягнеться трохи вище води. Трагічний кінець полягав у тому, що птахи загинули, а ліс вздовж річки згорів.

Бобри — це тварини, які не тіль­ки затоплюють ліс, а можуть його і спалити. Цим будівельникам вдало­ся «викурити» кілька гектарів лісу завдяки зваленому дереву, що впало на лінії високої напруги. Випадко­вість? Не думаємо.

Такі приклади можна наводити довго. Тварини не ізольовані й, крім того, тісно пов'язані з людиною і його діяльністю. На жаль, не тільки люди не дуже обережні у викорис­танні вогню. Тварини, хоча і несві­домо, теж можуть стати «паліями», але також і жертвами цивілізації.

Аліша ФРУЗІНСЬКА,
на основі спостережень і щоквартального «Echa lesne»

Лісова газета / Природа і суспільство
https://ekoinform.com.ua/?p=3006
І
 
 


0 коммент.:

Дописати коментар