28 березня 2014

У чому плюси білоруської моделі лісового господарства

ДУМКА ЕКСПЕРТА із сайту http://mlh.by/ru/news/2360.html

У чому плюси білоруської моделі лісового господарства порівняно з іншими країнами оцінив старший науковий співробітник університету Східної Фінляндії.

«НАЙГОЛОВНІШЕ - ВИ зберегли систему лісовпорядкування»

Завжди цікаво поспілкуватися з людиною, досвід якого виходить за звичні для всіх рамки і межі. Ось і нашому сьогоднішньому співрозмовнику довелося попрацювати в багатьох країнах, де він зміг значно розширити сферу своїх професійних інтересів. Зі старшим науковим співробітником університету Східної Фінляндії Євгеном Лопатин ми познайомилися на нещодавній міжнародній конференції, присвяченій реалізації проекту «Балтійський ландшафт». На прохання «БЛГ» вчений розповів, в чому плюси білоруської моделі лісового господарства порівняно з іншими країнами і які конфлікти виникають між приватними лісокористувачами і державою у Фінляндії.

- Євген Валерійович, що цікавого ви для себе відкрили під час знайомства з лісовим господарством Білорусі?


- Почнемо з того, що вашу країну я відвідую вже вдруге, але вперше по своїй професійній діяльності, оскільки ми є партнерами за проектом «Балтійський ландшафт». Як вченому, мені цікаві нестандартні підходи до управління лісовими ресурсами. Свого часу я закінчив лісотехнічний академія в Санкт-Петербурзі, потім продовжив навчання в ряді європейських університетів, захистивши там докторську дисертацію. Зараз я займаюся міжнародними проектами, завдяки яким мені пощастило попрацювати в Польщі, Україні, Чехії та навіть у такій екзотичній країні, як В'єтнам, де я три роки трудився як експерт FAO (Продовольча і сільськогосподарська організація ООН). Мене дуже обрадувало те, що в білоруській моделі ведення лісового господарства є цілий ряд позитивних речей, які варто взяти на озброєння. Найголовніше - вам вдалося зберегти систему лісовпорядкування. У Фінляндії вона теж успішно функціонує і розвивається, чого, на жаль, не скажеш про Росію. За правилами, для ефективного ведення лісового господарства необхідно проводити в лісах лісовпорядкування як мінімум раз на 10 років. У Росії ж є регіони, де воно не проводилося 30 років і більше, а лісова наука тепер розвивається не так інтенсивно, як на Заході. Великі надії тут пов'язують з впровадженням космічних технологій, і багато фахівців помилково вважають, що, мовляв, з космосу з допомогою супутника можна все розглянути і порахувати кожне дерево ... Але це швидше на межі фантастики. Так, нові технології допомагають дістатися до найбільш важкодоступних ділянок, але без польових робіт, без відвідування фахівцем лісу, без проведення необхідних вимірювань ці технології не зможуть успішно впроваджуватися і функціонувати.

Те, що у вас ліси належать державі, також знімає деякі проблеми. У Фінляндії вони можуть належати приватнику, і на перше місце ставиться його інтерес, а все інше вторинне. І це правильно, так як приватний лесовладелец вклав свої кошти в купівлю ділянки, лісовідновлення, догляд за лісом і т. д. Хоча іноді можуть виникати проблеми із збереженням цінних ділянок лісу. Якщо на ділянці приватного лісокористувача буде виявлений вид, внесений до Червоної книги, і держава захоче його зберегти, воно візьме у нього в оренду цю ділянку. І приватний власник лісу тільки за те, що він нічого не буде робити на ньому, отримає від держави чималі гроші. Але він також має право вирубати всі дерева, що не зберігаючи ділянку, і ніхто не зможе йому цього заборонити. Лісове господарство у Фінляндії дуже високоефективно і високодохідне, але якщо ми візьмемо питання охорони природи, територіального планування, то тут багато підходи можуть бути покращені.

Взагалі ж, якщо брати в цілому, не можна однозначно сказати, що лише державне або тільки приватне лісокористування добре. Держава нерідко ефективно управляє великими територіями, зате приватник за рахунок того, що він націлений на отримання прибутку, веде лісове господарство з більш високою інтенсивністю.

- Багато ваших колег по міжнародній конференції, присвяченій реалізації проекту «Балтійський ландшафт», з великим інтересом вивчали презентований їм досвід щодо налагодження комунікації та запобігання конфліктів між органами влади, різними організаціями та місцевим населенням. А чи часто в Фінляндії виникають такого роду конфлікти?

- Необхідно запобігати появі таких проблем. Як ви знаєте, в рамках реалізації проекту «Балтійський ландшафт» у нас був створений модельний ліс в Іломансі - недалеко від кордону з Росією. Наприклад, в модельному лісі одна велика компанія володіє великою територією лісу і планує продати її під забудову котеджів. При цьому місцеві жителі хотіли б розвивати там туризм, так як місця дуже красиві. Виникає питання: що вигідніше - розвивати туристичну сферу, створивши велику кількість нових робочих місць, або віддати цю територію приватним землевласникам, які побудують тут котеджі і будуть навідуватися в свої заміські будинки від сили раз на тиждень? Є і ще один потенційний конфлікт інтересів. Тут знаходиться безліч місць, які мають велику історичну цінність. І місцеве населення чудово розуміє, що їх збереження - це, з одного боку, пам'ять і національне надбання для майбутніх поколінь, а з іншого - ще й чудова можливість залучити туристів. Але приватні власники лісу не завжди в цьому зацікавлені. 1 га хорошої ділянки лісу може приносити близько 10 тисяч євро, з яких 9000 - це деревина. Іноді власнику вигідніше забути про цей пам'ятник і провести необхідну рубку дерев. На жаль, нерідко буває і так, що лісозаготівельна машина сильно пошкоджує або взагалі знищує цінний історичний об'єкт. Основна проблема полягає в тому, що багато пам'яток історії ще не ідентифіковані, не нанесені на карту, про них знає тільки місцеве населення. І мені дуже приємно, що наш проект частково заповнив цю прогалину.

- Євген Валерійович, вам довелося попрацювати в багатьох країнах, говоріть нам найбільш цікаві, з вашої точки зору, факти про їх лісовому господарстві.

- Наш університет знаходиться в лісовій столиці Європи - місті Венс, регіон Північної Карелії. Вже сьогодні він фактично на 80 (!) Відсотків забезпечує себе енергією виключно з поновлюваних джерел, до 2020 року планується повністю перейти на них, що не може не радувати.

А у В'єтнамі мене вразила місцева природа. Є таке поняття, як оборот рубки, тобто через який час можна зрубати дерево і коли знову прийти за деревиною. Зазвичай цей показник десь близько 50-70 років. А тепер уявіть собі, що у В'єтнамі є такі ділянки, де кожні п'ять років можна приходити за деревиною, оскільки тропічний ліс росте з неймовірною швидкістю. Там збереглися лісгоспи, які стикаються з цілою низкою проблем: дуже непросто поєднувати в собі відразу кілька функцій - лісокористування та охорону лісу без перекосів в одну з них.

http://mlh.by/ru/news/2360.html

0 коммент.:

Дописати коментар