30 травня 2015

Всі на боротьбу з прокрастинацією в лісовому господарстві


Як рядовому спеціалісту Агентства (далі – Агенції) перестати відкладати виконання доручень керівництва на потім і нарешті проявити вольові зусилля.

Ці та інші питання встають перед новопризначеним керівництвом Агенції. Бажання змінити стан справ на краще притаманне новопризначеному Голові та позитивно сприймається як рядовому персоналу, так і старожилам середньої ланки. Більше того, цього вимагає і Міністр агрополітики зі своїми глашатаями-радниками. Цього вимагають члени Кабінету міністрів, підписанти Коаліційної угоди, депутатський корпус, Валютний фонд, все цивілізоване населення планети, ну і …, кого я ще не назвав. А, саме так, і Ви, наш читач, знайшовши не теренах Інтернету цю поодиноку статтю.

Покращити самоорганізованість та самодисципліну співробітників Агенції, а значить і виконавську дисципліну, зовнішнім впливом не спроможний ніхто. Ззовні можуть діяти як позитивні фактори, як то підвищення курсу долара, зменшення розміру посадового окладу у зв’язку з інфляцією, відсутність заробітку взагалі протягом місяця-півтора, так і негативні - уїдливі докори паразитуючого на проблемах лісової галузі Українського лісовода (далі-УЛ), який як головний редактор УЛ «І швець, і жнець і на дуді дудець…», тобто встигає все:
  • вкрасти з інших видань, скопіювати і опублікувати на УЛ всі лісові новини, 
  • прийти на наради, обговорення, уважно вислухати все, що роблять його конкуренти, облити «шоколадом» доповідача та спокійно піти, щоб… 
  • … отримати за цю інформацію гроші Всесвітнього банку та ФЛЕГ2.

Але навіть Мих.Юр. не може подолати таке негативне явище, як Прокрастинацію.

До-речі «Прокрастинація» - хворобливе відкладання важливих справ під вигаданими приводами, проблема, яку довгі роки намагається вирішити практична психологія. Петро Людвіг у свої книжці «Переможи прокрастинацію» стверджує, що він її вже вирішив за допомогою своєї методики.

Чому ж держслужбовцям так складно приступити до важливих справ і що з цим робити. Як і в зазначеній книзі головною проблемою працівників Агентства було те, що всі важливі справи відкладаються в довгий ящик, через це страждала продуктивність праці. Але зробити з собою вони нічого не могли. От як би хтось розумний сказав би їм, що ця хвороба називається прокрастинація, не потрібно було б чекати призначення нового Голови.

Виявилося, що це явище вже давно вивчають. Дослідження на цю тему, які з’явилися ще десять років тому, якби тоді були проведені в Агентстві, а не взяті із закордонних джерел, дозволили би виробити різні інструменти, а практика їх застосовування на собі виявила би, як вони діють. Наукові дослідження, які фінансуються на диво мізерно в цьому році, для нас дуже важливі, але якщо не навчитися застосовувати їх результати в повсякденному житті, то працівникам Агенції ніяк не допоможуть.

Причини прокрастинації

- відсутність самодисципліни. Тобто слабка воля. Причому це не вроджена проблема і її можна вирішувати. Справа в тому, що волю можна тренувати, як м'язи. Фізично слабка людина може стати сильніше, якщо буде працювати над тілом. Так само можна виховати і силу волі, якщо знати як.

- відсутність мотивації. Так зване особисте бачення. Це добре описує японське прислів'я, яка говорить: «Задум без дії - мрії. Дія без задуму - кошмарний сон».


Виходить, що проблем дві: одні люди не знають, що повинні робити, а інші знають, але не розуміють, як почати.

Найчастіше ми відкладаємо справи, в яких не бачимо сенсу. І тоді потрібно або його знайти, якщо ми дійсно повинні це робити, або включити волю і подолати себе. Або навчитися говорити «ні» і просто цього не робити.

До прокрастинації призводить і страх невдачі. Тут потрібно пам'ятати про те, що невдача - це частина шляху до майбутнього успіху. Важливий не результат, а сама спроба його досягти. Інший спосіб боротьби зі страхом - не вимагати від себе якихось великих звершень.

Треба навчитися робити маленькі кроки кожен день.

Наприклад, ви вирішуєте, що хочете зайнятися бігом. Якщо ви поставите собі за мету пробігати щодня по три кілометри, вам буде страшно почати - цифра в 3000 метрів виявиться складним для подолання перешкодою. Але якщо знизити цю цифру і вирішити пробігати по 100 метрів, або просто надягати спортивний костюм, виходити на вулицю і повертатися назад, то шанси на те, що у вас все вийде, набагато вище.

Коли у вас буде виходити повторювати регулярно цей маленький крок, долати цю маленьку перешкоду, тоді це перетвориться на навичок, і саме так і тренується воля. 

Що робити людям, які мають справи з прокрастинаторами, - їх колегам, начальству?

Буде корисно задавати їм не одну велику задачу, а три маленьких. Пояснити сенс, щоб людина розуміла, навіщо йому треба виконувати завдання, і запропонувати самому визначити дедлайн (час Х, контрольний термыін). Потрібно, щоб у людини була внутрішня мотивація до роботи - коли є тільки зовнішня, йому не подобається це робити.

Допомога друзів

Часто друзі або батьки прокрастінатору обіцяють винагороду за виконання якихось завдань. Але існує більше десятка досліджень, які показують, що такі нагороди тільки погіршують ситуацію: замість того щоб вирішити проблему, людина думає про майбутнє винагороду і у нього не виходить зосередитися на своєму завданню.

Краще говорити з такими людьми про сенс їхньої роботи і про те, що їм подобається в ній, ніж вона їм цікава. І обов'язково про те, в чому їх сильні сторони і як вони проявляються в тому виді діяльності, якому вони себе присвячують. Точніше, намагаються присвятити. Цікаво, що люди не відкладають справи, якщо вони пов'язані з хобі. Тому що там є внутрішня мотивація.

Таке ж ставлення, як до свого хобі, можна вибудувати і до роботи. Тобто просто-напросто полюбити свою роботу, подумати, що вам в ній цікаво, що добре виходить.

Виховання у дитинстві

Звичайно, якби батьки держслужбовця знали, що він стане держслужбовцем в майбутньому, то вони ліквідували би прокрастинацію в зародку. Я стану капітаном Очевидність, вказавши, що справа у вихованні. Потрібно, щоб батьки оцінювали не результат, а старання. Дослідження, проведені автором книги Петром Людвігом «Переможи прокрастинацію», показують, що, якщо людину в дитинстві переконувати в тому, що він не здатний до чогось, він і намагатися не буде.

Наприклад, якщо дівчинці постійно говорять, що у неї немає здібностей до математики, то, намагаючись вирішити приклад, вона досить швидко здається, переконуючи себе: «Ну так, мені не дається математика».

І це гальмує багатьох. Їм кажуть: «У тебе немає слуху» або «Ти ледачий», а вони сприймають це як факт і не працюють потім над собою. Але насправді мозок людини нейропластичний і його можна тренувати, розвиваючи певні частини, щоб вони змінювалися, якщо нам потрібно.

Своїм дітям треба говорити, що якщо вони постараються, то зможуть і співати, і добиватися успіхів в математиці, і бути хорошими спортсменами. Головне - намагатися.

Серед жителів посткомуністичних країн поширена навчена безпорадність - коли людина, переконана у тому, що у неї нічого не вийде, і не намагається нічого змінити.

На цю тему був кумедний експеримент. Хом'яка помістили в акваріум і закрили прозорою кришкою. У перший день хом'як намагався вискочити і багато стрибав, але головою весь час стукався об кришку. На другий день він скакав менше. На третій день - ще менше.

Через кілька днів кришку прибрали - а хом'як вже й не намагався вискочити. Це і називають навченою безпорадністю. Так і у нас, людей.

Кілька розчарувань переконують нас у тому, що ми не можемо досягти успіху. Але ми не хом'яки. Ми можемо запитати самі себе, не відкритий вже цей акваріум, і можемо спробувати вискочити. І виявиться, що умови змінилися, і у нас все вийде.

Люди, які взагалі не тягнуть час

Є такі люди, які взагалі не тягнуть час, але їх зовсім мало. І це навіть не зовсім правильно - ніколи не відкладати справи, тому що насправді не прокрастинируют тільки психопати. У психопата пошкоджений мозок, він не відчуває емоцій, тому спокійно може працювати над чимось неприємним - він не відчуває відрази.

Хто найбільше до схильний до прокрастинації

Люди емоційні, інтелектуально розвинені, ті, хто належить до креативного класу. Вони постійно придумують для себе самі хитромудрі відмовки.

Чи можуть керівники територіальних органів, підприємств, установ та організацій безпосереднього підпорядкування вилікувати прокрастинацію спеціалістів Агенції, особливо щомісячно приїжджаючи в Київ на розширене засідання колегії?

Звичайно можуть, але, мені здається, чомусь не хочуть. Чому? Це вже тема майбутнього нашого дослідження.


0 коммент.:

Дописати коментар