15 червня 2015

Асоціація деревообробних підприємств просить Порошенка приструнити "лісову мафію"

15 июня 2015, 16:37 Обозреватель
Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств оприлюднила відкритий лист до Президента України Петра Порошенка, з вимогою підписати закон про введення мораторію на експорт необробленої деревини.

В асоціації відзначають, що відповідний закон був відправлений на підпис главі держави ще 14 квітня і, відповідно до закону, Президент повинен був визначиться з його долею протягом 15 днів.

"Петро Олексійович, Ваше подальше зволікання з підписанням цього закону створює негативну оцінку Вашій президентству і сприяє тому, що чекаючи його оприлюднення, представники "лісовий мафії", яка "кришується" керівництвом нового уряду, продовжують масово вивозити круглий ліс за кордон", - йдеться в листі асоціації.

Далі наводимо текст листа.


"Відкритий лист профільних асоціацій деревообробної галузі України:
Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств

Президенту України
Порошенку П.О.

Шановний Петре Олексійовичу,

10 червня 2015 року відбувся з’їзд представників профільних деревообробних асоціацій України, а саме Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств, Асоціації "Меблідеревпром" та Західноукраїнської асоціації лісозаготівельних та деревообробних підприємств. На з’їзді були присутні найбільші деревообробні підприємства України, фанерні заводи, фанерно-плитні підприємства, виробники меблів, підприємства з виробництва підлогового покриття, целюлозно-паперові фабрики та інші представники деревообробного сегменту. Асоціації-учасники з’їзду підписали меморандум про консолідацію зусиль щодо розвитку українського лісопромислового сектору.

Першим важелем для розвитку деревообробної галузі має стати законопроект 1362 щодо мораторію на експорт необробленої деревини, направлений на відродження деревообробної промисловості та залучення інвестицій в лісопромисловий сегмент.

Законопроект був прийнятий Верховною Радою України ще 9 квітня цього року. Відповідно до листа Головного департаменту забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України №12-09/768 від 29.05.2015  закон надійшов до Президента на підписання 14 квітня.

Згідно ст.94 Конституції України, Президент протягом 15 днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання та офіційно оприлюднює, або повертає за своїми вмотивованими пропозиціями до Верховної Ради для повторного розгляду. У разі, якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.

Оскільки зазначений закон не було повернуто для повторного розгляду протягом 15 днів з моменту отримання, зважаючи на ст. 94 Конституції України,його можна вважати схваленим Президентом України, і він має бути підписаний відповідно до законодавства. На жаль, вимушені констатувати, що станом на 11 червня 2015 року закон досі не підписано! Ми наполягаємо на підписанні та офіційному оприлюдненні закону у найкоротший термін. В іншому разі, вимагаємо пояснити причину НЕ ДОТРИМАННЯ КОНСТИТУЦІЇ ГОЛОВОЮ ДЕРЖАВИ!

Петре Олексійовичу, Ваше подальше зволікання з підписанням цього закону створює негативну оцінку Вашому президентству та сприяє тому, що очікуючи на його оприлюднення, представники "лісової мафії", яка "кришується" керівництвом нового уряду, продовжують масово вивозити круглий ліс за кордон!

Так, за даними митної статистики, з 1 січня 2015 року експорт пиловника дубового склав більше 40 тис. куб.м. Чому і як, за умови найвищого дефіциту саме дуба в Україні, держлісгоспи продовжують його експортувати в таких обсягах? Тим часом, підприємства, що задіяні в глибокій переробці пиловника дуба і мають можливість значно збагатити державний бюджет через високу додану вартість готової продукції, втрачають міжнародних партнерів і вимушено скорочують робочі місця через відсутність сировини і відповідно, незавантаженість виробництва на 70-80%. Сьогодні, не маючи можливості виконувати свої зобов’язання через нестачу сировини, втрачають свій позитивний імідж на міжнародній арені українські підприємства, а завтра своє обличчя втратить Україна!

На зазначеному обсязі експортованого дубу Україна втратила понад 100 млн. грн. лише тільки доданої вартості. За рік ця цифра сягнула б понад 300 млн!  Річний обсяг експорту міг би покрити потреби близько 25-ти підприємств середнього бізнесу, що дало б більше 1500 робочих місць. І це лише тільки експорт пиловника дубового. Експорт хвойних порід лісу перевищує експорт дубової деревини в декілька разів.

Хочемо звернути увагу на такі цифри. 1 куб. м пиловника дуба 3-го сорту діаметром 26-35 см в Україні коштує від 110 до 180 євро. Вартість аналогічного сортименту на європейському ринку складає 86 євро. Однак  іноземні  фірми  їдуть  купувати  дану  продукцію  в  Україну. Пояснення такому  феномену одне –  лісогосподарські  підприємства  маніпулюють з  якістю деревини  і те, що вітчизняному  виробнику  пропонується  як  пиловник  2-го  сорту на  експорт  поставляється  як технологічна сировина,яка є втричі дешевшою. Корупційна  складова такого  бізнесу  говорить  сама за себе. Це дає можливість керівникам державних лісгоспів заробляти від 50 до 100 євро на кожному кубометрі дубової сировини. Обсяги тіньового обороту деревини просто шалені.

Також хочемо зауважити, що разом з лісом у вагонах з України виїжджає не тільки стратегічно важлива сировина, а й десятки тисяч робочих місць та десятки мільйонів податків, недоотриманих державою від створеної доданої вартості. На сьогодні, в деревообробній галузі працює більше 300 000 працівників, 60-70% з яких можуть залишитись без робочих місць вже протягом наступного півріччя.

Україна є лісостеповою державою та заліснена лише на 15%, що вдвічі менше за Польщу, втричі - за Німеччину, в 5,5 разів – за Фінляндію. Жодна з цих країн, як і інші країни Євросоюзу, не експортують деревну сировину за кордон. Якщо говорити про Україну, то західні регіони дуже залежні від деревообробної галузі, так як в деяких районах ліс - це єдине джерело виживання та наповнення місцевих бюджетів.

На продажі сировини економіка країни не закінчується, а тільки починається. Купуючи сировину на внутрішньому ринку, українські підприємства з того ж пиловника дубового 3-го сорту ціною 86 євро створюють продукцію, яка вже коштує від 500 до 2000 євро  і додана вартість з 1 куб. м. сировини складає в середньому від 300 до 1700 євро,що  є  реальним  невикористаним  резервом  розвитку  української  економіки. Життєво  необхідно  розуміти, що разом з переробкою цього кубічного метру деревини в  державі створюються нові робочі  місця. Починають  працювати супутні галузі, такі як лакофарбова, будівельна, виробництво деревообробного устаткування, які залежать від деревообробної промисловості. Сукупність всіх виробничих процесів цих галузей створює додаткові надходження до бюджету України, набагато вищі  ніж  уявні прибутки  від  продажу  круглого  лісу.

Доводимо до Вашого відома, що реалізація необробленої деревини в Україні є повністю непрозорою. Не виконується  чинний наказ Держкомлісгоспу України від 19.02.2007 № 42 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини", керівниками  лісогосподарських підприємств  та  управлінь створюється штучний дефіцит сировини і як наслідок, відбувається стихійне збільшення ціни на лісоматеріали, продукція не відповідає заявленій сортності та якості. Торги з реалізації деревини проводяться з великою кількістю порушень,  які не  знаходять  принципової  оцінки  в  Держлісагентстві  України. Ціни формуються стихійно і не прозоро. Проводячи маркетингові дослідження, наші фахівці порахували, що середня собівартість половника дуба 2-го  сорту  діаметром  26-35 см. на сьогодні становить 600 – 650 грн за куб.м, в той час як стартова ціна  коливається в межах від 2,2 до 4,5тисяч  грн. за  1 куб. м.

Рентабельність у такому разі становить від 250 до 700%, що заздалегідь  робить  його  подальшу  переробку проблематичною. Одночасно шалені надприбутки лісових господарств  в  основному  покращують  фінансовий  стан  їх  очільників.

На нашу думку, політика Держлісагентства сьогодні не є державною і спрямована не на збагачення державного бюджету і підтримку соціальної сфери, а лише на наповнення кишень управляючих осіб. Вже третій голова Держлісагентства не є професіоналом лісової галузі. Всі ми стурбовані такою ситуацією. Двох попередніх керівників не можна назвати ніяк інакше як мародери, що поставили галузь на коліна і при цьому жоден з них не був притягнутий до відповідальності. Система, створена за часів Януковича, призвела до майже монополізації ринку і продовжує плідно функціонувати  на користь окремих посадових осіб до цього часу. Ми вимагаємо негайно доручити Держлісагентству та силовим структурам, таким як Служба безпеки України, Генеральна прокуратура, Рада національної безпеки та оборони провести розслідування зловживань, що мали і мають місце в лісовому господарстві.

Також просимо доручити Міністерству економічного розвитку і торгівлі України  розглянути нашу проблему і порахувати, які збитки несе держава кожний день при експорті необробленої деревини з України. Просимо Вас також організувати круглий стіл з керівниками профільних асоціацій для вирішення проблем деревообробної галузі України. Ми не можемо допустити, щоб в такий складний для країни час, ми кожен день втрачали робочі місця і знищували промисловість, що може складати 5% ВВП держави.

Пане Президенте, просимо Вас не бути байдужим до майбутнього деревообробної галузі. Ще трохи часу  і тисячі людей, які сьогодні втрачають роботу через Ваше зволікання, прийдуть під Адміністрацію Президента вимагати від Гаранта Конституції виконання Конституційних засад! Мовчати більше не можна!

Президент
Всеукраїнської асоціації 
деревообробних підприємств Д.В. Артемчук.Як повідомляв "Обозреватель", народний депутат Микола Томенко заявляє, що Порошенко піддається пресингу з боку Кабміну прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і "лісовий мафії", які вимагають від Глави держави ветувати закон про заборону експорту лісу-кругляка.

http://obozrevatel.com/politics/83192-assotsiatsiya-derevoobrabatyivayuschih-predpriyatij-prosit-poroshenko-pristrunit-lesnuyu-mafiyu.htm

0 коммент.:

Дописати коментар