27 березня 2016

Паркан з кулеметом. Майбутнє «аграрної наддержави»

27 марта 2016, 14:40 •Українська влада практично у відкриту готують країні скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Протягом останнього року в підтримку вільної купівлі-продажу землі публічно висловилися президент Петро Порошенко і голова його адміністрації Борис Ложкін, недвозначно демонструючи свою особисту зацікавленість у цьому «питанні на мільйони доларів і гектар»

Конкурують одна з одною представники великого бізнесу одностайно виступають за якнайшвидший початок земельної приватизації - не дивлячись на те, що, згідно з опитуваннями, проти неї так само одностайно виступають більшість живуть і працюють на землі селян.

І хоча зараз уряд прийняв рішення тимчасово відкласти цю непопулярну в суспільстві «реформу», яку буде проводити в життя наступний кабмін, які лобіюють її «експерти» активно просувають в українському суспільстві ідею тому, що земельна приватизація не має альтернативи для України, щоб розм'якшити ґрунт для переділу українського чорнозему. Адже посол США Джеффрі Пайетт недвозначно поставив перед нашою країною завдання «стати аграрної наддержавою».

Нам кажуть, що вільний ринок сільгоспземель нібито зможе дати стимул для розвитку аграрного комплексу країни, потенціал якого, на думку президента голови «Аграрного об'єднання» Верховної Ради Леоніда Казаченко, використовується зараз не більше ніж на 25%. Як стверджують прихильники скасування мораторію, приватні інвестиції дозволять заново освоїти чорноземні угіддя, багато з яких «простоюють» ще з часів розвалу СРСР - що допоможе збільшити продуктивність аграрного сектору. А це поліпшить ситуацію на продовольчому ринку країни, де в останні місяці критично подорожчали буквально весь вміст «продуктового кошика» - від хліба і цукру, м'яса і молока, до овочів і фруктів.

Насправді ж, пропаганда знову намагається продати українцям черговий ринковий міф. Практика захоплення і скупки земель сільськогосподарського призначення, які «тихою сапою» відбуваються всі останні роки, засвідчила протилежне - отримавши земельні ділянки, багато орендарів відразу ж змінюють статус зайнятої території, щоб віддати її під житлово-котеджну забудову. Ця проблема особливо гостро стоїть в околицях великих міст - і, перш за все, в районах Київської області, які примикають до української столиці - наприклад, в околицях Борисполя, де на «орендованих» таким чином землях будуються відразу кілька котеджних містечок. Двадцять п'ять років тому, коли в районі були розпущені місцеві радгоспи - зразкові і процвітаючі в силу їх близькості до Києва - селянам урочисто обіцяли, що вони, нарешті, стануть повноправними власниками цієї землі. Але в підсумку, місцеві жителі втратили все - і роботу, за якою тепер треба їхати в місто, і саму землю, яку забрали в них з-під носа - а скасування мораторію на продаж землі остаточно завершить цей процес, дозволивши захопили поля орендарям формально узаконити земельні захоплення.


фото © РИА  Новости Юрій Сомов

Бориспільський район має репутацію зони земельних конфліктів - так, багато хто пам'ятає протестні виступи нещасливих жителів села Щасливе, які, озброївшись вилами, перекривали провідну в міжнародний аеропорт автотрасу, вимагаючи повернути їм колишню колгоспну землю, на якій вже давно росли особняки столичної буржуазії. Вони розбили на узбіччі наметовий табір, повз якого кілька років байдуже проїжджали туди-сюди провідні представники політичної та ділової еліти країни, багато з яких якраз і мешкали по сусідству в нових фешенебельних заміських селищах. Схожим чином поступили з працівниками штучно збанкрутілого в дев'яностих КСП «Бориспільське». Оволоділо його нерухомим майном АТВТ «Укрфінком» домоглося в судах зміни цільового призначення близько 300 гектар землі, захопивши таким чином сіножаті, пасовища, і красивий фруктовий сад - один з найбільших в Київській області, де культивувалися різні породи плодових дерев, вирощені тут в результаті багаторічних кропітких селекційних робіт. Жертвами цієї афери стали понад тисячу селян. Працівники колишнього радгоспу вступили з приватизаторами в тривалу боротьбу, якої допомагали київські ліві активісти на чолі з адвокатом Анатолієм Левіним - однак корумповані суди відверто саботували розгляд справи - а орендарі тим часом поступово вирубували сади, продаючи ділянки, на яких тут же починалася забудова.

На думку селян, початок відкритої земельної приватизації тільки прискорить процес перетворення сільськогосподарських угідь в відведені під забудову ділянки, якими активно спекулюють торговці. «Коли орендують землю, ніхто не збирається вкладати в неї ні копійки. Головне завдання, все розпиляти і продати. КСП «Бориспільське» мало пристойний технічний парк - можна було його відремонтувати, відновити. У саду була висока врожайність. Культивували малину, смородину, перуці, полуницю, абрикос, вишню, черешню, грушу, яблуню, сливу і навіть морозостійкі сорти персика. Але все зруйнували, порізали і продали: техніку, склади, сушарки, бетон і метал. А всю землю, яка звільнилася після цієї «зачистки», швиденько віддали під забудову.

Інтерес у «ефективних підприємців» тільки один - якомога більше і швидше «наварити», а вкладати в розвиток господарства, чекати поки пройде час, і це почне якось окупатися, ніхто не збирається. Особливо зараз, коли всі живуть сьогоднішнім днем, а земля під Києвом дорога. Просто якщо дозволять торгувати землею, буде простіше всім цим займатися », - розповідає житель Борисполя, інженер-меліоратор Сергій Гладюк.

У схожій ситуації опинилися жителі села Андріївка, розташованого в Макарівському районі Київської області. Тут, на полях біля зруйнованих ферм зібралися обладнати поля для гольфу, разом з інфраструктурою фешенебельного гольф-клубу для представників столичної еліти. З цією метою корумповані влади Макарівського району незаконно ліквідували місцеве КСП «Андріївське» - навіть не потрудившись провести збори його пайовиків, яких повідомили про розпуск заднім числом. А київські бізнесмени орендували під забудову понад двісті гектар сільськогосподарських земель, практично не приховуючи планів їх подальшої приватизації. Поля, які все життя обробляли місцеві селяни, прикрасили таблички з написами «об'єкт охороняється службовими собаками!», А озброєні люди з погрозами відганяли людей від «орендованих» полів. Типова картинка з життя країн Третього світу, де такі ж найманці охороняють власність латифундистів.

У відповідь на це вступили в тяжбу з загарбниками селяни вирішили відтворити місцевий колгосп, що існував ще в радянські часи - щоб на цій підставі повернути собі належали цьому господарству землі. Вони принесли в суд дивом зберігся «Акт на вічне користування землею колгоспами» - документ, складений в далекому п'ятдесят першому році, ще за життя Сталіна, який закріплював за місцевої сільськогосподарської артіллю імені Молотова майже чотири тисячі гектарів землі в селі Андріївка - «в безкоштовне і безстрокове користування, тобто навічно ». Таким чином, капіталістична дійсність парадоксальним чином змусила сучасних українських селян за своїм звернутися до гасла «колективізації» - протиставляючи його приватизаційним ініціативам столичної буржуазії.


фото © РИА Новости. Маевский

Звичайно, слідом за цим потягнулися тривалі судові тяжби, в яких закон найчастіше ставав на бік любителів пограти в гольф, які і не думали згортати будівельні роботи. Про те, що захоплені землі призначені для занять сільським господарством, ніхто навіть не згадував. За словами жителів Андріївки, за старих часів місцевий колгосп вважався успішним господарством, яке щорічно давало Києву дві тисячі тонн картоплі, тонни молока, свинини, яловичини і курятини, мед і свіжу рибу. А зараз на його місці можна бачити оточений запущеними землями гольф-клуб для еліти - своєрідний пам'ятник ринковим реформам в українському селі.

Втім, як попереджають експерти, земельні угіддя будуть скуповуватися нуворишами не тільки під різного роду комерційну забудову. Наприклад, величезні території орних і заповідних земель приватизують, щоб використовувати їх в якості мисливських господарств. Досить згадати величезну приватне володіння на території Київської та Черкаської областей - «ландшафтний парк» в районі урочища Трахтемирів, який пов'язували з ім'ям нафтового олігарха Ігоря Бакая. Коли на нього завели кримінальну справу, ця ділянка землі площею 10 000 гектар змінив кілька підставних власників, а зараз боротьба за «спадщину Бакая» загострилася - кілька місяців тому збройні люди дотла спалили споруджений в центрі цієї «латифундії» особняк, куди колись приїжджали на відпочинок Леонід Кучма, Віктор Ющенко і Петро Порошенко. Місцеві жителі пов'язують цей інцидент саме з перспективами приватизаційного перерозподілу «Трахтемирівського князівства», яке абсолютно незаконно включає в себе колишні пасовища і поля, археологічні пам'ятники і природоохоронні території.

Тим часом, згідно з даними екологів, лише на території Київської області налічується більше десятка подібних приватних «феодально-мисливських господарств», незаконно облаштованих на орендованих землях колишніх колгоспів, які контролюють представники старого і нинішнього режиму. Одне з них починається безпосередньо біля початку Києва - між селами Вишеньки і Осокорки, і, за чутками, належить відомому бізнесмену - колишньому «директору-розпоряднику» українського парламенту, який цілком впевнено почуває себе при «новому режимі». Тут, на луках, які багато поколінь використовували під сінокоси місцеві жителі, в яких-небудь тридцяти хвилинах їзди від Печерська, можна бачити таблички з грізними написами: «Увага! Землі фермерського господарства. Приватна власність. Прохід, проїзд, рибальство заборонені. Охороняється собаками! Вхід, в'їзд заборонено! Територія охороняється! ». А територію контролюють представники столичної охоронної фірми.

За словами юристів, спроби не пропустити на цю землю людей незаконні - як незаконна і сама приватизація колишніх колгоспних лугів. «Але якщо зараз охорона на такій ділянці просто може вас налякати, і, по суті, інших прав у неї немає, - пояснює юрист Андрій Корженко - то з початком відкритої приватизації земель сільськогосподарського призначення тут буде стояти паркан, а на ньому - кулемети. В умовному, а може бути, і в прямому сенсі слова. І що буде за парканом, громадськість навіть не дізнається. А там явно не хліб будуть вирощувати. В цьому і різниця ».

Отже, ми бачимо, що купівля-продаж землі, серед іншого, призведе на практиці до ще більш активного відчуження земельних ділянок з аграрного фонду України. Їх цільове призначення буде змінено, і задешево скупили землю бізнесмени використовують ці угіддя для земельних спекуляцій, віддадуть їх під «елітну» забудову, або будуть використовувати для організації «царських полювань» - в будь-якому випадку, це поставить хрест на продуктивному сільськогосподарському використанні десятків тисяч гектар землі. А жителі розташованих поруч міст і сіл остаточно втратять вільного доступу до річок, озер і лісах і луках, розташованим в межах приватизованих ділянок. І старі вірші Сергія Михалкова - про приватну власність на землю в далекі дореволюційні часи - які колись вчили в радянських школах, придбають для нас нову актуальність:

На сотни верст — леса, поля,
Равнины и луга,
А все — помещичья земля,
Где ни ступи нога.
В лугах — господская трава,
В лесах — господские дрова,
На всем лежит запрет…

Про що говорять ці важливі аспекти земельної приватизації, на яких не люблять акцентувати увагу громадськості її лобісти? Вільна купівля-продаж землі не зможе збільшити виробництво сільгосппродукції, здешевив її для населення, і ні в якому разі не поліпшить продовольчу безпеку України. Врятувати ситуацію міг би тільки зворотний процес - повернення до різних форм колективної власності на землю, політика соціально-економічного відродження села і державне стимулювання розвитку аграрно-промислового комплексу. Але все це поки що можливо в якійсь іншій реальності, нескінченно далекою від нинішньої України - з розваленими фермами, спиляними садами і полями для гольфу на колишніх колгоспних землях.

Андрій Манчук

0 коммент.:

Дописати коментар