31 жовтня 2016

Валерій Мурга: «На Закарпатті вже 80% лісів сертифіковано»

У боротьбі з нелегальним обігом деревини лісівники переходять від слів до справи!У Закарпатському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулося засідання громадської спілки «Асоціація відповідальних лісопромислових підприємств України», головна мета якого – пошук шляхів вирішення актуальних проблем деревообробних підприємств.

На засіданні були присутні начальник Закарпатського ОУЛМГ Валерій Мурга, його заступники Ігор Коцур та Василь Кий, директор Національного представництва FSC в Україні Павло Кравець, спеціаліст із лісових питань Дунайсько-Карпатської програми WWF в Україні Роман Волосянчук, директор ТОВ «Ено-меблі» та голова громадської спілки Євген Кунинець, президент РМЕО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук, керівник ТОВ ВГСМ Ірина Мацепура, представники деревообробних компаній, неурядових громадських організацій, органів місцевого самоврядування й сертифікації, контролюючих органів та ЗМІ, а також науковці.

Під час засідання учасники обговорили питання взаємовигідного співробітництва з питань лісової сертифікації між Закарпатським ОУЛМГ та соціально й екологічно відповідальними деревообробними підприємствами краю, ознайомилися з міжнародним досвідом діяльності лісопромислових асоціацій, зорієнтованих на розвиток лісової сертифікації за схемою FSC. Серед найважливіших питань, які порушували під час засідання, – гостра необхідність відповідального лісоуправління для збереження біорізноманіття та сталого використання лісових ресурсів.

«Сучасний ринок лісової продукції все наполегливіше вимагає дотримання принципів екологічно відповідального, економічно рентабельного, соціально орієнтованого управління лісовими ресурсами, а також гарантій того, що ці принципи не тільки декларуються, а й реально виконуються. Закарпатські лісгоспи вперше пройшли процес сертифікації за схемою FSC (Лісова наглядова рада) в жовтні 2005-го й отримали сертифікат. У краї постійно ведеться боротьба з незаконними рубками й нелегальним обігом деревини. На сьогоднішній день лісова сертифікація в лісгоспах триває, однак уже 14 із 18 підприємств успішно пройшли міжнародний аудит. Це означає, що 80% закарпатських лісів сертифіковано», – каже начальник ОУЛМГ Валерій Мурга.

Також він зазначив, що Закарпатське лісове господарство активно переймає найкращий світовий досвід наближеного до природи лісництва з широким залученням громадськості та представників мас-медіа: «Тільки спільними зусиллями можна навести порядок із браконьєрством у лісах і недобросовісними лісівниками. Так, за ініціативи Закарпатського обласного лісомисливського управління було створено громадську раду при лісовому господарстві, робота лісівників постійно висвітлюється через засоби масової інформації та соціальні мережі. При цьому головним є збереження балансу між вирубками та лісовідновленням, хоча переважаючим залишається все ж таки останнє. Адже на сьогодні лісівники вирубують значно менше дерев, ніж саджають. І я впевнений, що якраз громадськість і журналісти через певний час нашої співпраці дадуть оцінку стану збереження лісових генетичних ресурсів. І разом ми зможемо зберегти наші ліси для майбутніх поколінь».

Директор ТОВ «Ено-меблі» та голова громадської спілки Євген Кунинець розповідає: «Нині беззаперечно визнається, що сертифікація лісів також є одним із визначальних інструментів імплементації принципів сталого розвитку в лісове господарство. Вона забезпечує створення умов для збалансованого вирішення економічних, екологічних та соціальних питань у лісовому секторі. Сертифікація лісів окремого лісогосподарського підприємства формує для нього сприятливі конкурентні перед­умови завоювання місця на ринках деревини чи виробів із неї, в тому числі на міжнародних. Такий сертифікат засвідчує, що на певній території управління лісами й господарювання в них здійснюється з дотриманням критеріїв невиснажливого лісового менеджменту».

«Лісова сертифікація – це процедура, під час якої третя незалежна сторона, акредитована аудиторська організація, засвідчує, що система ведення лісового господарства сертифікованих лісогосподарських підприємств відповідає встановленим екологічним, економічним та соціальним стандартам. Тобто лісовий менеджмент враховує інтереси місцевих мешканців, працівникам лісогосподарських підприємств забезпечено соціальний захист, лісівництво базується на екологічних підходах. Деревина в сертифікованому підприємстві заготовляється природозберігаючими технологіями, запобігаючи знищенню лісової підстилки, розвитку ерозійних процесів, зсувам; лісові насадження відновлюються переважно природним шляхом, а біорізноманіття (різноманіття флори та фауни) не опиняється під загрозою. До процесу сертифікації за схемою FSC акредитована аудиторська організація обов’язково залучає всі зацікавлені сторони, зокрема представників місцевих громад, природоохоронних неурядових організацій та деревообробних підприємств, – коментує незалежний експерт-лісівник Роман Волосянчук. – Бо це є стимулом для лісгоспів поліпшити діяльність підприємств і наблизитися до рівня, який відповідав би засадам сталого розвитку. Адже вимоги, які ставить сертифікація до лісогосподарських підприємств, перевищують вимоги чинного лісового законодавства України, зокрема в частині щодо залучення місцевого населення до планування лісогосподарських заходів чи збереження біорізноманіття».

До обговорення вагомих питань також долучилися представники громадськості Закарпаття, зокрема їхню думку представив Іван Данацко: «На сьогоднішній день ми бачимо, що лісівники в області прислухаються до думки громади й не тільки вирубують ліс, а й займаються заготівлею насіння, лісовідновленням, прагнуть до збереження екології. Бачимо також певні позитивні зміни в лісогосподарській діяльності та висвітленні роботи лісгоспів через пресу, швидке реагування на повідомлення з прокуратури та Нацполіції. Хоча є куди розвиватися. Як представник громадськості хочу наголосити, що нас бентежить питання збереження зелених Карпат, хоча й сама громадськість розуміє: якщо зупинити всі види рубок, то частина хворого лісу, який треба вилучити, просто згниє, деревообробні підприємства збанкрутують, люди залишаться без робочих місць, а державна казна – без податків. Тож лісомисливгоспи рухаються в правильному напрямі».

Слід сказати, що сама «Асоціація відповідальних лісопромислових підприємств України» з’явилася внаслідок необхідності об’єднати ці структури для ведення бізнесу в сталий спосіб, який може задовільнити потреби підприємців та зберегти ліси України. Створенню асоціації передувало підписання «Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво з питань лісової сертифікації між Закарпатським ОУЛМГ, Національним представництвом FSC в Україні, WWF, екологічними НГО та деревообробними й лісозаготівельними підприємствами Закарпаття».

Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ

0 коммент.:

Дописати коментар