23 травня 2017

Без лісів, але з «Правилами»У жовтні минулого року уряд ухвалив зміни до Санітарних правил у лісах України, які, як стверджують екологи, а особливо громадські активісти, допоможуть вберегти лісові насадження, зокрема від незаконних рубок.

Але чи справді допоможуть ці зміни покращити стан лісових насаджень? Питання залишається відкритим.

Все почалося з того, що Київський екологічно-культурний центр порушив питання про зміни Санітарних правил у лісах України. Цю ідею підтримали різні екологічні організації, Всеукраїнська екологічна ліга, ЗМІ тощо. Майже в усіх публікаціях стверджується, що під виглядом санітарних заходів проводяться масштабні незаконні рубки практично по всій території країни. У суспільстві штучно створюється думка, що лісник – злодій, а всі незаконні рубки – справа його рук. Хоча лісові насадження входять до сфери управління не тільки Держлісагенства, а й інших відомств і користувачів.

А втім інформація в цих статтях не відповідає дійсності і практично на всі санітарні рубання у лісництвах є відповідні дозвільні документи.

Втім, під тиском «громадськості» у стислі терміни розробляється новий проект Санітарних правил, який подається до КМУ для внесення змін. До роботи над проектом не залучаються науковці лісових інститутів, ентомологи, біологи, лісівники. Постанову прийнято, активісти святкують перемогу.

На жаль, на додачу до постанови не ухвалили ще документ, що забороняв би лісам всихати.

В Україні масово всихають ялина, сосна, ясень, дуб та інші породи. Причини цього різні: падіння рівня грунтових вод, всілякі стихійні явища. Проблема, яка набула загрозливих масштабів, – це дія шкідників лісу. Площі лісів, вражених ними, щороку збільшуються в рази, і ситуація в таких насадженнях тільки погіршується. На сьогодні дієвим заходом боротьби з поширенням шкідників і хвороб лісу є проведення санітарних рубок, у тому числі й суцільних. Вибіркові санітарні рубки не такі ефективні – вони тільки відтерміновують проведення суцільних рубок, при яких виявляються куртини та групи дерев, вражених шкідниками і хворобами лісу. Але ж одним із пунктів нових Санітарних правил заборонено проведення суцільних санітарних рубок в об’єктах природно-заповідного фонду. Чим відрізняються ліси природно-заповідного фонду від інших, Правила не пояснюють. Ті самі породи ростуть, насадження переважно штучні, такі самі процеси проходять, одні й ті ж шкідники та хвороби вражають, зрештою, в них також відбуваються патологічні процеси і вони з часом відмирають. Тож у чому різниця?

Відсутні у Правилах і рекомендації щодо нагляду за осередками шкідників і хвороб лісу, проведення лісопатологічних обстежень тощо. Здається, розробляли їх люди, далекі від лісового господарства і лісівничо-природоохоронної науки.

А згодом у загибелі лісів України знову звинуватять лісівників, які не провели вчасну заміну лісових масивів, що втратили всі свої корисні властивості, новими стійкими до шкідників та хвороб високопродуктивними насадженнями.

Може, нашим можновладцям таки варто дослухатися до думки лісівників та науковців?

Рубрика: Екологія
Выпуск: 20.05.2017
Автор: Олег Авдєєвич

http://izvestiya.odessa.ua/uk/2017/05/22/bez-lisiv-ale-z-pravilami

0 коммент.:

Дописати коментар