27 червня 2017

Загроза лісових об'єктів ПЗФ - лісовідновні рубки

26 жовтня 2016 р Кабінету Міністрів України затвердив нові Санітарні правила в лісах України. В їх розробці, вперше в українській практиці підготовки лісогосподарських підзаконних актів такого рівня, взяли участь кілька екологів. Завдяки рішучій позиції екологів, підтриманої Мінприроди України, новими Санітарними правилами в лісах України були заборонені самі згубні для біорізноманіття суцільні санітарні рубки в зонах регульованої рекреації національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, а також в заказниках. Крім того, практично заборонені будь-які санітарні рубки в природних заповідниках, заповідних зонах, заповідних урочищах і пам'ятки природи. Таким чином, по санітарних рубок, як одним з найбільш згубних для біорізноманіття, було завдано довгоочікуваний нищівного удару. Однак в практиці ведення лісового господарства в об'єктах ПЗФ залишився ще один небезпечний вид рубок - рубки лісовідновлювальних (по укр. - «лісовідновні»).


Що таке лісовідновні рубки?

Згідно Правил поліпшення якісного складу лісів, лісовідновні рубки відносяться до так званої групи «рубок формування і оздоровлення лісів» (148).

Автор вже стала класичною роботи «Рубки лісів в Україні: практика, теорія, проблеми», український лісівник М.П. пише, що «в радянський період до лісовідновлювальних рубок ставилися рубки головного користування, що проводяться в лісах 1 групи. При розробці Лісового Кодексу України їх віднесли до рубок, пов'язаних з веденням

26 жовтня 2016 р Кабінету Міністрів України затвердив нові Санітарні правила в лісах України. В їх розробці, вперше в українській практиці підготовки лісогосподарських підзаконних актів такого рівня, взяли участь кілька екологів. Завдяки рішучій позиції екологів, підтриманої Мінприроди України, новими Санітарними правилами в лісах України були заборонені самі згубні для біорізноманіття суцільні санітарні рубки в зонах регульованої рекреації національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, а також в заказниках. Крім того, практично заборонені будь-які санітарні рубки в природних заповідниках, заповідних зонах, заповідних урочищах і пам'ятки природи. Таким чином, по санітарних рубок, як одним з найбільш згубних для біорізноманіття, було завдано довгоочікуваний нищівного удару. Однак в практиці ведення лісового господарства в об'єктах ПЗФ залишився ще один небезпечний вид рубок - рубки лісовідновлювальних (по укр. - «лісовідновні»).Що таке лісовідновні рубки?

Згідно Правил поліпшення якісного складу лісів, лісовідновні рубки відносяться до так званої групи «рубок формування і оздоровлення лісів» (148).

Автор вже стала класичною роботи «Рубки лісів в Україні: практика, теорія, проблеми», український лєсовод М.П. пише, що «в радянський період до лісовідновлювальних рубок ставилися рубки головного користування, що проводяться в лісах 1 групи. При розробці Лісового Кодексу України їх віднесли до рубок, пов'язаних з веденням

лісового господарства. Їх призначають в стиглих і перестиглих лісах, а також в яких заборонено проведення головного користування »(206).

Лісовідновні рубки проводяться в стиглих і перестиглих лісах в двох випадках: для відновлення цінних порід в лісах в разі зменшення повноти деревних насаджень нижче допустимого рівня, тобто нижче повноти 0,5 - тепер нижче повноти 0,1 (148).

Правила поліпшення якісного складу лісів визначають лісовідновні рубки як «комплексні рубки, які поєднують елементи рубок головного користування та рубок догляду» (148). Лісовідновні рубки бувають суцільні (найчастіше) і вибіркові.Лісовідновні рубки - рубки фарисейські

М. П. абсолютно справедливо відніс лісовідновні рубки до рубок фарисейством (206).

Це пояснюється перш за все тим, що за декларованої лісниками метою цих рубок ( «оновлення, захисних, водоохоронних та інших корисних властивостей лісів, збереження біорізноманіття, підтримання і формування складовою породою, ярусной і вікової структури деревних насаджень» (148), ховається явний комерційний інтерес до заготівлі промислової деревини.

Скажімо, лісники в вищенаведеної формулі декларують «збереження біорізноманіття» (148). Однак про який насправді збереженні біорізноманіття йдеться, якщо ці рубки ведуться в стиглих і перестиглих лісах? Ці ліси в першу чергу мають високостовбурні дерева, які є місцем проживання та гніздування для 17 видів хижих птахів, занесених до списків Бернської конвенції і в Червону книгу України (8, 205, 159).

Лісовідновні рубки знищують в першу чергу високостовбурні дерева, критично важливі для гніздування даних рідкісних хижих птахів. Таким чином, лісовідновні рубки не тільки згубні для біорізноманіття, а й грубо порушують закон «Про Червону книгу України» та міжнародну Бернської конвенції, які забороняють такі дії (3).

Критикуючи лісовідновні рубки, М.П. абсолютно правильно пише, що «в лісах, які були виключені з розрахунку головного користування, вони є єдиним законним методом суцільної рубки лісу» (206). Підтвердимо даний висновок характерними прикладами. У міських лісах, де рубки головного користування заборонені, нерідко проводяться лісовідновні рубки, коли під шумок робиться хороший стиглий здоровий ліс. Тому, наприклад, в Києві від них відмовилися років 7 тому. Інший приклад. Згідно ст. 21, 24 Закону «про природно-заповідний фонд України» в зоні регульованої рекреації національних парків та регіональних ландшафтних парків заборонені рубки головного користування (2). Тому в національних парках і регіональних ландшафтних парках їх замінюють лісовідновними рубками.

Так, в Ужанському нацпарку старі, безцінні і красиві гірські ліси віком 160 років і більше в зоні регульованої рекреації знищуються лісовідновними рубками. Так, в 2013 р ці рубки в цьому парку проводили на площі 1,3 га, було заготовлено 236 куб. м деревини (204). У регіональному ландшафтному парку Нижньоворсклянський на 2015 були затверджені лісовідновні рубки площею 8,5 га, що становить 100% від всіх рубок в цьому році в даному парку (204).

М. П. абсолютно справедливо вважає, що лісовідновні рубки «за роки незалежності перетворилися в стійкий, хоча і не планований, джерело отримання деревини ...

З точки зору лісівництва, як науки, узаконену схему їх призначення слід визнати порочної ...(206).

І якщо санітарні рубки лісники хоч про людське око прикривають міфами про «шкідників» і «хвороби» лісу, то проведення лісовідновлювальних рубок з точки зору здорового глузду взагалі нічим не обґрунтовуються.

Ну хіба можна вважати серйозним аргументом зниження повноти лісу до 0,5 (тепер 0,1)? Ну і що з того, що засуджений до суцільної лісовідновної рубці 160-річний ліс не такий густий? Ще більше дивує друга декларована мета лісовідновлювальних рубок - «відновлення», за допомогою сокири і пилки, «цінних порід в лісах» (206).

Зрозуміло, що назва рубок - «лісовідновлювальних» рубки зовсім не відповідає їх дії. До речі, недарма за останні 30-40 років самі лісники їх перейменували не менш 3 разів.Небезпечна практика проведення лісовідновлювальних рубок в об'єктах ПЗФ

Наші дослідження свідчать, що лісовідновні рубки досить широко проводяться лісниками в об'єктах ПЗФ. Наприклад, лісовідновні рубки в семи пралесових об'єктах ПЗФ Івано-Франківської області в 2010-2016 рр. (Чотири заказника - Тавпішіровскій, Бредулецкій, Грофа, Яйковскій і три заповідні урочища - Тусули, Чорна Сигла, Яйко) були проведені на площі 36 га, в результаті яких було заготовлено 6750 куб. м. (204). За площею лісовідновні рубки склали 22% від усіх проведених в даних об'єктах ПЗФ рубок, по заготовленої деревини - 20%.

У 2012 р в лісовому заказнику «Діброва» (Закарпатська область) лісовідновні рубки були проведені на площі 3 га об'ємом

заготівлі деревини 238 куб. м. (204). Що склало від всієї площі рубок в цьому році 19% і від усього обсягу заготовленої в заказнику деревини - 36%.

У Львівській області на 2015 р проведення лісовідновлювальних рубок в заказниках було погоджено на площі 125 га при обсязі 5948 куб. м. деревини, а в регіональних ландшафтних парках - на площі 1,6 га при обсязі 368 куб. м. (204). Що склало 9% від усіх рубок в цьому році в заказниках, і 19% від всієї заготовленої там деревини. Для регіональних ландшафтних парків Львівської області ці цифри склали 3% (га) і 6% (куб. М.).

Регіональному ландшафтному парку Нижньоворсклянський (Полтавська область) на 2014 р лісовідновні рубки були узгоджені на площі 3,1 га при обсязі заготовленої деревини 1059 куб. м., що склало 25% всіх рубок і 39% всієї заготовленої деревини в цьому парку.

На 2015 р цьому парку лісовідновні рубки були узгоджені на площі 8,5 га об'ємом +1721 куб. м. деревини, що склало 100% всієї площі рубок і всього обсягу заготовленої деревини (204).

У національному парку Гуцульщина (територія з вилученням) в 2013 р лісовідновні рубки були проведені на площі 0,8 га, було заготовлено 30 куб. м. деревини (204). Що склало 0,4% від всієї площі рубок на даній території, і 1% від усієї заготовленої деревини.

У 2013 р в національному парку Ужанський (територія з вилученням) лісовідновні рубки велися на площі 1,3 га і було заготовлено 236 куб. м. деревини (204). Що склало 1% від усіх рубок і 6% від усієї заготовленої деревини в цьому році в даному парку. У 2011 р лісовідновні рубки в цьому парку на території з вилученням були заплановані на площі 9,1 га із заготівлею деревини 1 787 куб. м. що, відповідно склало 6% і 34%.

При цьому потрібно ще раз підкреслити, що при лісовідновлювальних рубках в об'єктах ПЗФ вирубується найцінніший старовозрастний ліс.

Висновки


  1. Лісовідновні рубки в 2010-2015 рр. в більшості заказників і заповідних урочищ в ряді лісових областей (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська) займали досить велику площу - 10-20% від всієї площі проводяться в них рубок. В окремих об'єктах ПЗФ - національні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники частка лісовідновлювальних рубок в 2010-2015 рр .. коливалася від 1% до 100%. Цим завдається величезна шкода біорізноманіття, так як даними рубками знищують найцінніший для біорізноманіття ліс - стиглий і перестиглий ліс.
  2. У зв'язку з різким обмеженням новими Санітарними правилами в лісах України проведення санітарних рубок в об'єктах ПЗФ можна очікувати зростання в ПЗФ лісовідновлювальних рубок.
  3. Необхідно внести доповнення до Порядку спеціального використання лісових ресурсів (147), заборонивши рубки головного користування в заказниках і господарських зонах національних і регіональних ландшафтних парків.
  4. З метою захисту об'єктів ПЗФ від руйнівної дії лісовідновлювальних рубок необхідно терміново внести доповнення до Закону «Про природно-заповідний фонд України» та Правила поліпшення якісного складу лісів, заборонивши лісовідновні рубки в заказниках, пам'ятниках природи, заповідних урочищах, всіх зонах національних парків, регіональних ландшафтних парків, біосферних заповідників.


Більш докладно про проблеми ПЗФ = см. Нову книгу КЕКЦ

"Національні парки і інші об'єкти ПЗФ України без гламуру. Моніторинг порушень заповідного режиму (2006-2016). Матеріали незалежного розслідування ", К, КЕКЦ 2017 р 128 стор.

http://ecoethics.ru/wp-content/uploads/2017/04/int_glamur_nationpark_2017.pdf

В.Є. Борейко, А.С. Головін, А.О. Паламарчук, А.С. Силич, П.П. Швидун, А.А. Яровий

Прес-служба КЕКЦ

0 коммент.:

Дописати коментар