26 грудня 2017

Працювати на безпеку виробництва, не покладаючи рук і не рахуючись з часом - Андрій МУСІЙОВСЬКИЙ


Такою була основна думка наради з питань охорони праці у лісовій галузі, яка відбулася на базі Сторожинецького держлісгоспу
Ліс не прощає зухвальства і помилок. Будь-яка робота у лісі має високий ступінь виробничих ризиків. У першу чергу це стосується лісозаготівлі. Тому професія лісоруба в усьому світі була і залишається однією з найнебезпечніших. Травмонебезпечні професії також у водіїв трелювальних тракторів, майстрів лісу.

Саме з метою запровадження і посилення дієвих заходів у запобіганні виробничому травматизму, на базі Сторожинецького держлісгоспу відбулася чергова семінар-нарада на тему «Стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах лісової галузі Чернівецької області».У нараді взяли участь головний спеціаліст відділу охорони праці управління використання лісових ресурсів Держлісагентства України Андрій Мусійовський, спеціаліст департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Державної служба України з питань праці Максим Тягай, директор ДП «Сторожинецький лісгосп» Ігор Беленчук, головний спеціаліст з питань охорони праці Чернівецького ОУЛМГ Анатолій Головатий, головний спеціаліст з охорони праці Сторожинецького держлісгоспу Іван Лазоренко, перший заступник начальника управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей, начальник Сторожинецького відділення управління Фонду соціального страхування у Чернівецькій області Іван Паладій. А також керівники держлісгоспів краю, лісничі, фахівці служб охорони праці виробничих структур, що знаходяться у підпорядкуванні Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства.

Практичну частину семінару його учасники провели безпосередньо на лісосіці Банилівського лісництва Сторожинецького держлісгоспу, де вивчали позитивний досвід сторожинецьких лісівників у створенні належних умов роботи для лісорубних бригад.

Нормативно-правові документи повинні готувати спеціалісти

«Найперше хочу подякувати керівництву Сторожинецького лісгоспу, його директору Ігорю Івановичу Беленчуку за відмінну організацію нашого семінару, а також за забезпечення високого рівня охорони праці на одному з найбільших лісогосподарських підприємств країні. Такі семінари-навчання необхідні, вони на користь усій галузі, – розпочав свій виступ спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Держлісагентства Андрій Мусійовський. – Торік ми проводили на базі Сторожинецького і Чернівецького лісгоспів всеукраїнський семінар. Це означає, що ці підприємства у нас серед кращих. Держлісагентство і надалі приділятиме постійну увагу профілактиці травматизму на профільних підприємствах та вимагатиме від кожного директора, від інженерів з охорони праці працювати на безпеку виробництва не покладаючи рук і не рахуючись з часом».

Про важку працю лісівників і про ризики роботи в лісовому господарстві на кожній виробничій ділянці Андрій Йосипович знає не з книжок. Працював вальником на карпатських лісосіках, організовував безпечні умови робітникам лісгоспів на посадах в галузевих облуправліннях, а тепер – в Держлісагентстві. Тому в курсі проблем охорони праці та шляхів їх вирішення.

Однак почасти вирішенню нагальних питань перешкоджають бюрократичні перепони. Причому, як не дивно, від структур центральних органів виконавчої влади, яким держава довірила забезпечувати охорону праці в країні, у першу чергу на підприємствах з потенційно високою небезпекою праці.

Так, спеціалісти Держлісагентства розробили порядок взаємодії керівництва державних підприємств з суб’єктами господарювання приватної форми власності, які співпрацюють з лісгоспами за договорами. А також нормативні акти з управління виробничими ризиками, що є одним з найважливіших аспектів системи галузевої безпеки. В розробці зараз й інші вкрай потрібні галузі документи, зокрема зміни до діючих «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості».

Здавалося б, Державна служба України з питань праці мала б подякувати за цю роботу своїм колегам з Держлісагентства. Бо хто як не спеціалісти лісового господарства найкраще знають про виробничі ризики галузі та про ефективні шляхи запобігання нещасним випадкам. Проте з усіх боків виважені документи Держпраці відмовляється затверджувати. Мотивація абсурдна. «Ви не мали права розробляти нормативні акти, це дозволено винятково нашій структурі», – кажуть у Держпраці. «Заберіть собі їх авторство, тільки дайте можливість запровадити у практику», – просять у Держлісагентстві.

Питання досі не вирішені. «Зависли» документи, які регулюють важливі сторони роботи лісової галузі з покращення стану охорони праці. «Потрібно розірвати це замкнуте коло. Сподіваємось на розуміння профільного міністерства та його підрозділів», – зазначив Андрій Мусійовський.

Присутній на семінарі спеціаліст департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Державної служба України з питань праці Максим Тягай пообіцяв, що орган виконавчої влади, який він представляє, належно відреагує на справедливу критику лісівників.

Правила охорони праці – єдині для всіх

В той же час Держохоронпраці не проминає можливості виставити лісову галузь у непривабливому світлі щодо рівня виробничої безпеки.

«Ми не приховуємо наших недоліків, аналізуємо їх і вчасно усуваємо, – каже Андрій Мусійовський. – Але будемо чесними: на відміну від інших галузей економіки лісове господарство сьогодні працює на повну потужність. Загальновідомо, що інтенсивність роботи та її великі масштаби збільшують ризики будь-якого виробництва. До того ж у підпорядкуванні Держлісагентства знаходиться 73% державного лісового фонду. Хто з інших лісокористувачів проводить ефективні превентивні заходи з профілактики травматизму і забезпечує максимальний захист своїм працівникам? Якщо щиро і відверто, окрім наших лісгоспів – більше ніхто. Про приватні підприємства взагалі окрема розмова. У нас деякі приватники навіть не повідомляють про нещасні випадки на виробництві, і це їм, як не дивно, сходить з рук. Таке враження, що державні правила і закони з охорони праці на них не розповсюджуються і діють вибірково. Такого не може бути. Бо нам болить душа за усіх лісівників, незалежно від форми власності підприємства, де вони працюють. Держлісагентство буде стояти на їхньому захисті».

Тож невідкладно треба покращити систему охорону праці в структурах інших лісокористувачів, які не входять в сферу управління Держлісагентсва, йшлося на нараді у Сторожинці.

Вчити, вимагати, контролювати

Дієвим заходом з покращення виробничої безпеки та профілактики травматизму є перевірки лісогосподарських підприємств спеціалістами ДАЛРУ та спеціалістами обласних управлінь лісового господарства. Разом з виявленням і усуненням недоліків такий контроль підвищує обізнаність керівників підприємств і рядових працівників усіх виробничих ланок щодо питань охорони праці. Тому на перевірених підприємствах, зазначали виступаючі на семінар-нараді у Сторожинці, завжди є зрушення на позитив.

Цього року спеціалісти Держлісагентства перевірили лісогосподарські підприємства Києва, Чернівецької, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Волинської, Житомирської областей. Окремо проводились комплексні перевірки лісгоспів країни, де відбулося зростання травматизму. За незадовільний стан охорони праці з одним з директорів держлісгоспу був розірваний контракт. Ще один директор отримав догану. Оголошено догану одному із заступників начальника обласного управління.

«Щоб працювати без нещасних випадків, треба знати правила і вимоги безпечного виробництва, – наголосив Андрій Мусійовський. – Тому значну увагу приділяємо навчанню і перевірці знань з охорони праці працівників галузі».

Зазначимо, що з початку 2017 року було проведено атестацію всіх інженерів з охорони праці відомчих підприємств ДАЛРУ. Усі держлісгоспи організовують перевірку знань з охорони праці. Більше 32 тисяч працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки, пройшли відповідні навчання.

Окрім того, щороку більше 400 представників різних професій і посад вчаться та здають екзамени в «Укрцентркадриліс» – центральному галузевому закладі, який проводить навчання з охорони праці, а також перепідготовку та підвищення кваліфікації інженерів з ОП державних лісогосподарських підприємств України, головних лісничих, мисливствознавців, зокрема, щодо управління та нагляду за охороною праці, розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві. Оскільки переважна більшість нещасних випадків пов’язана з заготівлею лісу та його транспортуванням, у січні 2018 року заплановано навчання лісничих і начальників транспортних дільниць.

Приємно відзначити, що серед викладачів центрального галузевого навчального центру –
провідний інженер з ОП Берегометського ДЛМГ Іван Коротчук, який проводить лекційні заняття з питань охорони праці при роботах підвищеної небезпеки – на нижніх складах, лісосіках, цехах деревопереробки.

Обов’язковий інструктаж перед лісосічними роботами

Проте найкраще говорити про охорону праці безпосередньо на виробничій дільниці.
Тож учасники семінару-наради вирушили у квартал 9 Банилівського лісництва Сторожинецького лісгоспу, де на буково-ялицевій ділянці лісорубна бригада якраз проводила рівномірно-поступову рубку першого прийому з трелюванням лісоматеріалів на відстань у півкілометра крутим схилом.

«Сніг і мороз ускладнюють роботу наших лісорубів, водіїв трелювальної техніки, які і без того працюють у складних умовах передгір’я, – каже лісничий Банилівського лісництва Валерій Шпак. – Тому перед кожним виходом на лісосіку вимагаємо від лісорубів неухильно дотримуватись правил виробничої безпеки».

Учасники семінару, включно з представниками Держпраці, відмітили, що лісоруби Банилівського лісництва продемонстрували високе професійне вміння виконання робіт при валці лісу, а також суворе дотримання при цьому усіх вимог безпеки.

«Заготівля і транспортування деревини – один з найбезпечніших видів лісогосподарських робіт, особливо у гірських умовах, – розповідає головний спеціаліст з охорони праці Сторожинецького держлісгоспу Іван Лазоренко. – У нас працюють досвідчені лісоруби, переважна їх більшість має найвищий 6-й розряд. Але не дарма кажуть, що береженого Бог береже. Тому в усіх лісництвах нашого підприємства діє непорушне правило: кожного дня перед виходом на лісосіки проводиться обов’язковий інструктаж працівників лісозаготівельних бригад з наголосом на правилах безпеки при звалюванні дерев, експлуатації бензопил, транспортних засобів при трелюванні деревини. Зі свого боку дирекція підприємства піклується про цілковите забезпечення наших працівників спецодягом, усіма необхідними засобами індивідуального захисту».

Сторожинецький лісгосп придбав кілька пересувних утеплених вагончиків, де лісоруби можуть перепочити, пообідати, зігрітися у дощі і морози.

Дбають у Сторожинецькому держлісгоспі і про належне технічне оснащення, що є необхідною умовою підвищення не тільки виробничих показників, але й рівня виробничої безпеки. Останніми роками суттєво оновлено парк трелювальних тракторів сучасними потужними машинами, надійними в експлуатації.

«Я пишаюсь такими підприємствами і ставлю Сторожинецький лісгосп у приклад іншим. Перебуваючи на перевірках, у першу чергу спілкуюся з простими робітниками. Дуже радує, коли люди говорять вдячні слова на адресу свого керівника, як от у Сторожинці. У цей непростий час підприємство оновлює технічну базу, забезпечує працівників сучасним спецодягом, створює їм належні умови праці», – наголосив Андрій Мусійовський.

«Ми, директори лісгоспів, самі просимо, щоб нас запрошували на такі семінари, бо вони дуже результативні, дають можливість перейняти позитивний досвід, усунути недоліки заради того, щоб зберегти здоров’я і життя наших працівників, – зазначив перед учасниками семінару-наради директор Сторожинецького держлісгоспу Ігор Беленчук. – Наш лісгосп, приміром, відмовився від співпраці з приватним бізнесом. Сьогодні усі лісозаготівельні, транспортні роботи виконують наші бригади. Керівництво лісгоспу, лісничі взяли на себе велику відповідальність за своїх працівників. Потрібно постійно застерігати, вчити, постійно вимагати і контролювати, щоб не допустити біди».

«Намагаємось кожний наш семінар з охорони праці супроводжувати відвідуванням виробничих підрозділів підвищеної небезпеки. Підприємства прислуховуються до критики, погоджуються, виправляють», – каже Андрій Мусійовський.

Максимальний захист забезпечено

Статистика свідчить, що станом на цьогорічний листопад у лісовій галузі травмовано 41 працівника. Порівняно з минулим роком рівень травматизму зменшився. Загинуло на виробництві 16 чоловік – порівну в державному і у приватному секторах. Але варто зважити на те, що обсяги робіт держлісгоспів на порядок більші за ту роботу, яку виконують в галузі приватні підприємства.

Кожний випадок травмування, особливо з трагічними наслідками, спеціалісти з охорони праці лісової галузі аналізують, застережливу інформацію доводять до кожного робітника.

У лісовому господарстві Чернівецької області не відбулося зростання нещасних випадків. Як і торік, цього року трапився один випадок зі смертельним наслідком на лісосічній ділянці. Під час звалювання дерева стався непередбачуваний миттєвий скол частини стовбура, в результаті чого його комлеву частину відкинуло в напрямку лісоруба, смертельно його травмувавши. Аналогічний випадок стався торік у іншому лісгоспі області.
В лісогосподарських роботах усі нюанси передбачити неможливо. Лісова галузь була і буде травмонебезпечною.

«З усією відповідальністю можу сказати, що ми робимо все можливе для збереження життя і здоров’я наших працівників, щоб вони живі і здорові поверталися щодня додому, – констатував на нараді у Сторожинецькому держлісгоспі Анатолій Головатий, головний спеціаліст з питань охорони праці Чернівецького ОУЛМГ. – Державні лісогосподарські підприємства Буковини під керівництвом Держлісагентства та Чернівецького обласного управління лісового господарства забезпечують належний рівень охорони праці».

Світлана ІСАЧЕНКО, прес-служба Чернівецького ОУЛМГ
https://www.lisportal.org.ua/89483/

0 коммент.:

Дописати коментар