29 грудня 2018

Унікальній житомирській «тайзі» – 50!Житомирський ліс тайгового типу, або бореальний, як його називають науковці, відзначив 50-ту річницю з дня заснування. Йдеться про Поліський природний заповідник, що розташований на Овруччині та межує з Республікою Білорусь.

До святкової дати науковці, які працюють на території заповідника, зі своїми колегами провели науково-технічну раду. Окрім кліматичних та природних змін, що супроводжують життя унікального лісу, обговорили питання транскордонних відносин. Зокрема, йдеться про перспективний проект, який може бути впроваджено, між Поліським природним заповідником та Прип’ятським національним парком і сусіднім Мілошевицьким лісгоспом Білорусі. 

– У нас поширені ліси борового і суборового комплексів з характерним для них підліском і трав’янистим покривом, – розповідає директор Поліського заповідника Сергій Жила. – Переважну частину лісів становлять молоді сосняки; ті, що достигають, стиглі дерева займають незначні площі.

Крім лісових насаджень, у заповіднику добре представлені сфагнові (верхові) і сфагново-осокові болота з участю журавлини, карликової берези та сосни. Лісові луки розвинуті слабко. Рідкісні й реліктові рослини, такі як дуб скельний, рододендрон жовтий (азалія), береза темнокора, плющ, низка цікавих і рідкісних папоротей (страусове перо, аспленій, багатоніжка тощо) трапляються також у лісництвах, що межують з заповідником.

За сучасними даними, на території Поліського ПЗ виявлено 771 вид, різновид та форму водоростей із 13 відділів. Найбільш чисельно тут представлені зелені, діатомові та стрептофітові водорості. У водоймах заповідника виявлено 49 рідкісних видів, з них 7 занесено до Червоної книги України.

Фауна хребетних тварин Поліського природного заповідника та його околиць нараховує 279 видів (45 видів ссавців, 195 видів птахів, 12 видів земноводних, 7 видів плазунів, 19 видів риб). Видовий склад комах Поліського природного заповідника з’ясовано недостатньо, зараз відомо трохи більш як 1100 видів з 17 рядів.

У заповіднику мешкають переважно лісові тварини. Серед них досить багато тайгових видів (лось, рись, заєць білий, глушець, орябок, сова бородата, синиця чорна, снігур, ящірка живородна, жаба трав’яна тощо). Трапляються також види, поширені в Європі (свиня дика, куниця лісова, тхір звичайний, вовчок горішниковий, підорлик малий, дятел середній, в’юрок канарковий, горихвістка чорна, квакша звичайна тощо). Близькість лісостепової зони обумовлює проникнення південних (степових) тварин (кажан двоколірний, заєць сірий, велика біла чапля, коловодник ставковий, лунь лучний, черепаха болотяна тощо).

Як повідомляє прес-служба Житомирського ОУЛМГ, нещодавно в Гомелі відбулося перше засідання Білорусько-Української Комісії з координації питань охорони і стійкого використання транскордонних природоохоронних територій. На засіданні були присутні директори більшості прилеглих до білоруського кордону заповідників України. 

– Ми вболіваємо за створення біосферного резервату, оскільки екосистема Поліського заповідника є цінною і унікальною в екологічному й біогеографічному аспекті, – зазначив під час виступу перший заступник начальника Житомирського ОУЛМГ Роман Ільїн. 

В Україні є три біосферні резервати: Асканія Нова, Чорноморський та Карпатський. Із білоруського боку такий резерват створено на площі у 213 тисяч гектарів. 
Регіональне співробітництво між Україною і Білоруссю – це великий блок підписаних угод між різними областями в гуманітарній і економічній сферах. 

Наш кор.
«ЛВ» №11-12 2018

0 коммент.:

Дописати коментар